در دو بخش قبلی به معرفی پلاگین ها برای مبتدی ها و سپس برای نیمه حرفه ای ها پرداختیم در این مطلب و بخش آخر پلاگین های بلندر به سراغ پلاگین های مورد نیاز حرفه ای ها در این نرم افزار محبوب خواهیم پرداخت. دقت داشته باشید که برخی پلاگین ها ممکن است به قطعات سخت افزاری قوی نیاز داشته باشند. برای خرید سیستم رندرینگ و سیستم مناسب طراحی می توانید با ما در آرتا پی سی در تماس باشید و از راهنمای خرید رایگان بهرمند بشوید تا خریدی حرفه ای و مطمئن داشته باشید.

پلاگین FPS Setup

افزونه fps setup

ممکن است خیلی از شماها ندانید که بلندر دارای موتور بازی سازی است و برای ساخت بازی به صورت کاملا جذاب به صورت Built-In در نرم افزار وجود دارد. با این که در صنعت بازی سازی موتور بازی سازی بلندر به شکل وسیعی استفاده نمی شود اما هر چیزی که برای ساخت بازی بخواهید را در اختیار شما قرار خواهد داد. افزونه FPS Setup با ارائه یک کنترل ساده به شما در ساخت بازی های اول شخص یا همان First Person Shooter را می دهد. این یک راه عالی برای شروع توسعه بازی با Blender است. با کمک این پلاگین می توانید به راحتی کنترلر FPS را در دنیای خود قرار دهید و خلاقیت های خود را کشف کنید. پلاگین FPS Setup برای مبتدی ها نیز می تواند کار آمد باشد و اگر از جمله کسانی هستید که قصد ورود به دنیای ساخت بازی های ویدیویی را دارید این افزونه بسیار مناسب شما خواهد بود.

پلاگین Asset Management

Asset Management پلاگین

افزونه he asset Management ابزاری مفید است که در اکثر پروژه‌ها در زمان شما صرفه‌جویی می‌کند. با نصب این پلاگین یک پنل جدیدی در بلندر اضافه می شود. این پنل شامل کتابخانه بسیار مفیدی از صحنه های آماده، تصاویر HDR، مدل های آماده و غیره را در اختیار شما قرار می دهد. از نکات مفید این پلاگین می توان به ایجاد Thumbnail برای تمامی مدل ها در این برنامه اشاره کرد. شما با کلیک بروی هر مدل می توانید آن را در این پلاگین ذخیره کنید و همچنین یک Thumbnail از آن بسازید تا دسترسی به آن بسیار راحت و سریع انجام شود و همچنین فقط با یک کلیک بتوانید مدل را به محیط طراحی خود اضافه کنید. همچنین با کمک این افزونه می توانید تصاویر HDRI را به محیط کار اضافه کنید. در مراحل مدلینگ داشتن اطلاعات درست و Asset های از پیش ذخیره شده بسیار ضروری است و با کمک این پلاگین (یا افزونه) یک گام به جلو خواهید رفت. اگر از جمله کسانی هستید که مدل های پیچیده و کارهای سنگینی انجام می دهید این پلاگین یکی از بهترین ها می باشد.

پلاگین FLIP Fluids

FLIP-Fluids-پلاگین

یکی از سخت ترین و سنگین ترین کارها در دنیای سه بعدی، شبیه سازی ذرات و مایعات است. اگرچه بلندر به خودی خود می تواند سطوح پیچیده ای مانند پارچه و مایعات را شبیه سازی کند اما گاهی اوقات برای رسیدن به نتیجه دلخواه کار دشوار می شود. پلاگین Flip Fluids برای ایجاد ساخت آب و شبیه سازی مایعات بسیار به شما کمک می کند. عملکردی بسیار عالی و سینمایی این پلاگین می تواند به کمک شما بی آید. پلاگین Flip Fluids در واقع برای کمک به بهتر عمل کردن شبیه ساز مایعات در خود بلندر است شما در این پلاگین بر روی سرعت، عملکرد و دستکاری کردن حالت مایعات کنترل بسیار ساده و کاملی را خواهید داشت. با کمک این پلاگین صحنه های واقغ گرایانه ای از آب و مایعات تولید کنید.

پلاگین BPainter

BPainter-پلاگین

وقتی صحبت از تکسچر دهی می شود، پلاگین BPainter انگار از جانب خدا ارسال شده است!. در حالی که Blender با مجموعه ای از ابزارهای رنگ آمیزی با کیفیت ارائه می شود، تنظیم خوب برای نقاشی می تواند دشوار باشد چرا که رابط کاربری بلندر در این زمینه آزار دهنده و ضعف دارد. BPainter برای کمک به شما برای ایجاد آزادی عمل و کارکرد صاف برای نقاشی در بلندر ارائه شده است. یک سیستم لایه بندی به شما نشان میدهد و کار را برای نقاشی کردن مدل خود بسیار راحت تر از قبل می کند. رابط کاربری UI این افزونه بسیار تمیز کار شده است و همچنین با مجموعه ای از براش ها و تکسچرهای جذاب هنگام نصب به شما به صورت رایگان می دهد. پلاگین BPainter یک نسخه پیشنرفته و ایده آل نسبت به امکانات پیش فرض خود بلندر است.

پلاگین Material Pipeline

Material Pipeline پلاگین

پلاگین Material Pipeline برای ساده تر کردن کار متریال سازی در بلند توسعه داده شده است. با کمک این پلاگین از شر سختی کار متریال ها در حالت Node-Based راحت شوید. پلاگین Material Pipeline با بیش از 100 متریال مختلف PBR عرضه می شود این مقدار می تواند بسیار به کمک شما بی آید. شما به جای Node-Base در حالت PBR-Base می توانید متریال خود را خلق کنید. با الهام از شیدرهای استودیوهای دیزنی تقریبا هر متریالی که در ذهن دارید را میتوانید با Material Pipeline ایجاد کرد. 

پلاگین MESHmachine

پلاگین MESHmachine
پلاگین MESHmachine یک ابزار مدل‌سازی است که هدف آن بهبود عملکرد پیش‌ فرض ابزارهای مدل‌سازی Blender است. استفاده از این پلاگین عمدتا برای نرم کردن سطوح و Bevelها است. با کمک این پلاگین مدلها و انعطاف هایی که در بلندر و مدلینگ امکانپذیر نبود یا ساخت آنها با سختی های فراوانی همراه بود، بسیار آسانتر شود. با نصب این افزونه به احتمال زیاد دیگر هیچ وقت آن را حذف نکنید چرا که از امکانات بسیار عالی برای ساخت مدل و در کل مدلینگ برای کاربر به ارمغان می آورد. بهترین جایگزین برای بخش مدلینگ و تب سرفیس ها این افزونه می باشد.

در بخش اول به سراغ پلاگین هایی رفتیم که کاربران تازه وارد نیز بتوانند با آنها کار کنند و بتوانند با آنها به راحتی کار کنند. در بخش دوم بهترین پلاگین های نرم افزار بلندر کمی اوضاع حرفه ای تر می شود اما اگر از علاقمندان و عاشقان دنیای سه بعدی هستید و نرم افزار Blender را انتخاب کرده اید تمامی پلاگین های معرفی شده مناسب شما خواهد بود در بخش سوم نیز همانگونه که مشاهده کردید ابزارهایی برای کاربران حرفه و حتی آماتور اراده کردیم تا لذت استفاده از برنامه Blender دو چندن شود. در ضمن برای خرید سیستم مناسب بلندر نیز می توانید به مقاله ” سیستم مناسب بلندر ” نگاهی بی اندازید.