شرکت های تولید کننده مانیتور اکثر مواقع ویژگی هایی مانند غلظت رنگ، پنل بکار رفته، مقدار رنگ (sRGB) و طراحی ظاهری را بیشتر از هر چیزی به کاربر نشان می دهند. شاید کمتر کسی به رفرش ریت اهمیت دهد و کاربر نرمال و معمولی شاید در زمان خرید به این موضوع اهمیت چندانی نشان ندهد. اما آیا واقعاً رفرش ریت یا نرخ نوسازی مهم است؟ تفاوت بین مانیتور 60، 144 و 240 هرتز خیلی زیاد است؟ با ما همراه باشید تا تفاوت این اعداد را باهم بررسی کنیم.

 

رفرش ریت یا نرخ تازه سازی

اگر بخواهیم به طور خلاصه توضیح دهیم به این صورت تعریف می شود که نرخ نوسازی یعنی، چگونه صفحه نمایش می تواند یک تصویر را در یک ثانیه نمایش دهد. این اعداد بر حسب هرتز Hz اندازه گیری می شوند. پس یک مانیتور با نرخ تازی سازی 240 هرتز، تصویر را 240 بار در ثانیه تازه میکند. اغلب مانیتورهای گیمینگ نرخ تازه سازی یا همان رفرش ریت را به صورت پایه 120 هرتز تولید می کنند. به طور کلی هرچه این عدد بیشتر باشد، عملکرد بهتر و در نتیجه تصویر روان و صاف تری را خواهید دید.  دقت داشته باشید که رفرش ریت با فریم ریت تفاوت دارد، فریم ریت میزان نمایش هر فریم در ثانیه توسط گرافیک را فریم ریت Frame Rate می گویند. هرچه نرخ رفرش ریت (Refresh Rate) بیشتر باشد، گیم پلی روانتری روی مانیتور قابل مشاهده است. نرخ پایین تر از 60 ممکن است تصویر متحرک را دچار Motion Blur یا تاری کند. به همین دلیل است که گیمرهای حرفه‎ ای به خصوص سبک شوتر اول شخص، بیشتر از مانیتور با نرخ وضوح بالا 2K و یا 4K و نرخ تازه سازی 144 هرتز به بالاتر را ترجیح میدهند. اما فقط داشتن یک مانیتور با قابلیت نمایش هرتز بالا کفایت نمی کند چرا که شما باید یک پردازنده مرکزی CPU و کارت گرافیکی مناسبی نیز برای نمایش این مقدار رفرش ریت را در اختیار داشته باشید.

در تصویر زیر می توانید تفاوت را بیشتر متوجه شوید.

همانگونه که گفته شد، هرچه عدد بالاتر باشد نرخ تازه سازی نیز بالاتر می رود و در نتیجه تصویر روان و نرم به اصطلاح Smooth را خواهیم داشت اما بالا رفتن نرخ نوسازی به معنای با کیفیت بودن تصاویر نیست و ما فقط حرکت روان تری را شاهد هستیم. به عنوان مثال مانیتورهای گران قیمت Apple Display Pro XDR با وجود قیمت 5000 هزار دلاری نهایت 60 هرتز نرخ رفرش ریت را در اختیار دارد. پس اگر از اولویت های شما روانی تصویر است به سراغ مانیتور با رفرش ریت 144 به بالا باشید. اما در کنار مانیتور با رفرش ریت بالا می بایست کارتهای پشتیبانی شده و همچنین کابل درستی را انتخاب کنید. پیشنهاد ما برای کارت گرافیک، از مدل GTX 1050Ti به بالا می باشد. اما امر مهم بعدی در دریافت تصاویر با نرخ نوسازی بالای 120 هرتز، کابل استفاده شده است. کابل برای خروجی محتوای 1080p با فرکانس 144 هرتز، به Dual-Link DVI، DisplayPort یا HDMI 1.4 (یا بهتر) نیاز دارید. با این حال، توجه داشته باشید که برخی از مانیتورهای دارای HDMI 1.4 به 60 هرتز یا 120 هرتز محدود می شوند. برای 144 هرتز در 1440p، حداقل به HDMI 2.0 یاDisplayPort 1.2 نیاز دارید، در حالی که برای وضوح 4K HDMI 2.1 یا در عوض، DisplayPort 1.4 نیاز دارید.

برای تست رفرش ریت مانیتور خود روی این لینک کلیک کنید.

 

زمان پاسخگویی  Response Time:

زمان پاسخگویی زمانی است که طول می‌ کشد تا یک پیکسل از یک رنگ به رنگ دیگر تغییر کند. به طور کلی در میلی ثانیه (Ms) اندازه گیری می شود  که به طور مستقیم با نرخ تازه سازی مرتبط است، زیرا یک مانیتور تنها زمانی می تواند تصویر خود را به سرعت تازه کند که پیکسل ها بتوانند به اندازه کافی سریع پاسخ دهند. به عنوان مثال زمان پاسخ 16 میلی ‌ثانیه به حداکثر نرخ تازه ‌سازی 60 هرتز نیاز دارد. 1 ثانیه تقسیم بر 60 = 16.6 میلی ثانیه. زمان پاسخگویی دلیلی است که مانیتورهای مخصوص گیمینگ همچنان از پنل ‌های TN LCD با زاویه دید ضعیف استفاده می‌کنند، در حالی که بیشتر مانیتورها و صفحه ‌های LCD در تلفن ‌ها، تبلت‌ ها و لپ ‌تاپ ‌ها به سمت فناوری ‌های بهتری مانند IPS و VA رفته ‌اند. TN می تواند به سرعت 1 میلی ثانیه پاسخ دهد، در حالی که سریع ترین صفحه نمایش های IPS حدود 4 میلی ثانیه و اکثر آنها 8 میلی ثانیه یا بیشتر هستند.

رفرش ریت

اما در نظر داشته باشید که پنل های TN به دلیل زاویه دید ضعیف کمتر از گذشته استفاده می شوند و بیشتر مانیتورهای گیمینگ به سمت پنلهای VA سوق پیدا کردند. در همین حال، زمان پاسخگویی یک مزیت بسیار بزرگ در نمایشگرهای OLED نسبت به LCD به شمار می روند. ال سی دی ها با حرکت فیزیکی کریستال های ریز تعبیه شده در سطح صفحه کار می کنند و به همین دلیل واکنش نسبتاً کندی دارند. از سوی دیگر، نمایشگرهای OLED کاملاً الکترونیکی هستند، که باعث می‌ شود چندین مرتبه سریع ‌تر شوند. در مجموع برای خرید سیستم گیمینگ باید هنگام انتخاب مانیتور دقت کافی را داشته باشید، بهتر است مانیتورهای با هرتز 144 به بالا و همچنین کارت گرافیک و پردازنده مرکزی CPU همتراز به انتخاب کنید. به عنوان مثال اگر شما مانیتور Ultrawide با وضوح 3440×1440 با نرخ نوسازی 144 هرتز را خریداری کنید اما کارت گرافیک شما از سری 900 شرکت NVIDIA بالا نباشد، حتی با داشتن کابل DisplayPort جدید نمی توانید خروجی تصویر با نرخ 144 هرتز را داشته باشید. برای راهنمایی بیشتر در زمینه خرید سیستم گیمینگ یا خرید سیستم رندرینگ میتوانید با ما در آرتا پی سی در تماس باشید تا انتخاب بهتری را تجربه کنید.