رندرفارم چیست؟

شاید شما هم شنیده باشید که بعضی شرکتها و استدیوهای انیمیشن برای خروجی کارهای خود از رندرفارم استفاده می کنند (به فارسی مزرعه رندر). رندرفارم چیست و چه اهمیتی در دنیای رندر دارد؟ در ادامه شما را با رندرفارم و دلیل استفاده از آن را برای شما است خواهیم گفت.

به طور خلاصه اگر بخواهیم رندرفارم را توضیح دهیم: رندرفارم یک سیستم کامپیوتری/مرکز داده است که در محاسبه تصاویر تولید شده توسط کامپیوتر (CGI) تخصص دارد. منظور از CGI تصویر گرافیکی است که توسط کامپیوتر تولید می شود (Computer Generated Imagery)  رندرفارم عمدتا برای ایجاد در فیلم، جلوه های بصری و همچنین هنرهای معماری استفاده می شود. برای توضیح بیشتر در ادامه با ما همراه باشید.

رندر فارم آرتا پی سی
منبع عکس: rebusfarm.net

عملکرد رندرفارم چگونه است؟

انیمشن ها، شبیه سازی های سه بعدی برای خروجی و تصویر نهایی به شکل دقیق و سریعی سایه ها، بازتاب نور و  سایر موارد محاسبات را انجام دهند که به آن رندر می گویند. در این پروسه نرم افزارهای سه بعدی و موتورهای رندگیری نیازمند نه تنها قدتر محاسبه بالا بلکه زمان بالا هستند. باهم کمی وارد اعداد بشویم تا بیشتر متوجه این موضوع شوید: برای سکانسی با زمان یک ثانیه، برای نرم و روان بودن آن ثانیه حداقل 25 فریم می بایست محاسبه شود. این بدین معناست که اگر یک دقیقه انیمیشن را در نظر بگیریم 1500 فریم باید محاسبه شود.

محاسبه یک فریم کاملا به نوع پروژه و کار شما بستگی دارد:

 

تمامی موارد بالا بدین معنی است که مدت زمان خروجی یک فریم و یا یک ثانیه ممکن است چندین دقیقه و حتی چندین ساعت به طول بی انجامد. یک صحنه سه بعدی را در نظر بگیرید. یک سیستم کامپیوتری، برای اینکه 10 ثانیه را محاسبه کند نیازمند 4 ساعت کار می باشد. حالا شما یک دقیقه انیمیشن را در نظر بگیرید که برای خروجی و رندر نهایی به چه مدت زمان بالایی نیاز دارد. این امر کاملا طبیعی است که یک انیمیشن با کیفیت بالا بر اساس صحنه های پیچیده 3 بعدی با محاسبات نور ترکیبی تا 30 دقیقه محاسبه در هر فریم طول بکشد. با فرض اینکه میانگین یک انیمیشن 10 دقیقه ای با یک کامپیوتر خانگی که سخت افزار بسیار بالایی را نیز دارد حدود 10 روز کامل برای خروجی کار کند. در ضمن در این مدت سیستم کاملا بی استفاده خواهد بود و همچنین میزان استهلاک سیستم شما نیز بسیار بالا خواهد بود. خب حتما می پرسید بسیار زمان زیادی است؟ در این جا رندر فارم به کمک می آید.

رندرفارم

رندرفارم از مجموعه سیستم های کامپیوتر تشکیل شده اند که در محاسبات تصاویر سه بعدی را به شکل ایدآلی خروجی می گیرد که به هر کی از این سیستم ها رندر نود (گره های رندر) می گویند. هر یک از این رندر نودها نرم افزارهای سه بعدی مورد نیاز، موتورهای رندرگیری، پلاگین های مورد نیاز را در خود نصب شده قرار داده ایند، علاوه بر این موارد سخت افزار بهینه شده برای رندر با کمک پردازنده مرکزی CPU و پردازنده گرافیکی GPU وجود دارد. رندرفارم های قدترمند شامل هزاران رندر نود می باشند.

رندرفارم چگونه کار میکند؟

از آنجایی که رندرفارم ها دارای چندین نود هستند، فریم‎های یک سکانس سه بعدی در این نودها میتوانند به طور همزمان فریم های را محاسبه کنند. با توجه به مثالی که بالا گفتیم، اگر یک سیستم خانگی با بروزترین سخت افزار یک سکانس 10 روز زمان ببرد، با کمک رندرفار میتواند به نهایت 2 ساعت زمان ببرد. این امر باعث می شود زمان رندر به طور قابل توجهی کاهش یابد.

هزینه راه اندازی یک رندر فارم چقدر است؟

هزینه های اجرای یک رندرفارم بسیار زیاد است. سخت افزار هر یک نود همیشه باید به روز باشد. نرم افزار باید دارای لایسنس باشد و رندرفارم به زیرساخت پیچیده، تعمیر و نگهداری و مصرف برق زیادی نیاز دارد. علاوه بر این، هزینه‌های هر فریم برای نرم‌افزارهای سه بعدی و رندرهای مختلف باید پرداخت شود. به همین دلیل است که رندرفارم ها تجاری وجود دارد که کاربران می توانند آن ها را اجاره کنند و تنها درصد کمی از تمام این هزینه ها را بپردازند و از هزینه های بالا اجتناب کنند و در عین حال از رندرهای بسیار سریع سود ببرند.

رندرفارم نود

انواع رندرفارم

دو نوع رندرفارم وجود دارد: 1- رندرفارم خانگی (که کاربر میتواند با هزینه بالا خرید سیستم بروز آن را راه اندازی کند) که به Self-Built معروف هستند. 2- رندرفارم مبتنی بر فضای ابری (همان رندرفارم های تجاری) که به آنها Cloud Based Render Farms گفته می شود.

اگر کاربری چندین کامپیوتر در استودیوی خود داشته باشد، میتواند از آنها برای انجام رندر استفاده کند. در این مورد، ما در مورد یک رندفارم خود ساخته صحبت می کنیم. استودیوهای بزرگتر ممکن است از صدها سرور مستقر برای ارائه یک پروژه استفاده کنند. با این حال، این کار نیاز به سطح بالایی از مهارت های فنی برای راه اندازی و نگهداری دارد. همچنین هزینه های بیشتری برای سخت افزار و نرم افزار، نیروی انسانی و مصرف انرژی مورد نیاز است.
اما با استفاده از نوع ابری ( Cloud Based) کاربر از مزایای یک رندرفارم بدون تمام هزینه های نگهداری، سخت افزار، نرم افزار و هزینه های انرژی برخوردار است. کاربر می تواند فوراً شروع به رندر کند، به مهارت های فنی بالایی نیاز ندارد و در نتیجه در هزینه صرفه جویی خواهد کرد. در نهایت میتوان گفت، بزرگترین مزیت سیستم مبتنی بر رندر ابری سرعت فرآیند رندر است، در این حالت شما با ارسال فایل کار رندر را به شرکت میزبان به راحتی میتوانید کار خود را ادامه دهید، بدون اینکه نگران بیکار شدن کامپیوتر خود باشید و پروژه به صورت آنلاین انجام خواهد شد.

در مجموع رندرفارم برای کسانی که پروژه های سنگینی دارند و به سرعت بالایی در رندر نیازمند هستند می توانند از رندرفارم استفاده کنند. گروه آرتا پی سی با داشتن نیروهای متخصص و سخت افزارهای مناسب برای رندرگیری شما را در امر رندر و خرید سیستم رندرینگ می تواند کمک کند کافی است به سایت آرتا پی سی مراجعه کرده و یا با تماس به متخصصان ما در امر رندرینگ بهره مند شوید.