اگر از آن دسته کسانی هستید که طراح سه بعدی هستید حتما می دانید که رندر جایگاه مهمی در نشان داده کار دارد. رندر در حقیقت قدم آخر هر طراح است. بعد از هر طرح و اضافه کردن بافت ها و نورپردازی ها برای گرفتن خروجی کار خود را رندر میگیرید. اما رندر چیست؟ و به چه کاری رندر گفته می شود؟ رندر فرآیندی است که در تولید یک تصویر دو بعدی یا سه بعدی از یک مدل با استفاده از نرم افزارهای گرافیکی انجام می شود. رندر بیشتر در طراحی های معماری، بازی های ویدئویی، فیلم های انیمیشن، شبیه سازها، جلوه های ویژه تلویزیونی و طراحی تجسمی استفاده می شود. تکنیک ها و ویژگی های مورد استفاده بسته به پروژه متفاوت است. رندر به افزایش کارایی و کاهش هزینه در طراحی کمک بسزایی می کند. در حقیقت رندر فرآیند تولید یک تصویر فتو رئالیستی یا غیر رئالیستی از یک مدل دو بعدی یا سه بعدی با استفاده از یک برنامه کامپیوتری است. تصویر حاصل به عنوان رندر نامیده می شود.
نرم افزارهای متعددی برای طراحی مدل های سه بعدی در دنیا وجود دارد که هرکدام به صورت پیش فرض موتور رندرگیری بسیار خوبی را ارائه میدهند. اما برای ارائه رندر بسیار عالی و طبیعی می بایست با موتورهای رندر گیری دیگر را برای این کار استفاده کرد. شناخته شده ترین موتور رندرگیری بدون شک V-ray می باشد. این موتور رندرگیری سالهای زیادی است که در بازار قرار گرفته و می توان آن را پادشاه رندر در بخش رندر تک فریم دانست. منظور از تک فریم یک عکس است Still Image. بدین معنی که فقط یک فریم از تصویر را رندر بگیریم. این موتور با ارائه نورپردازی بسیار عالی می تواند بهترین خروجی ممکن را به شما ارائه دهد. شرکت سازنده این موتور یعنی Chaos Group از سال 1997 تا به امروز این موتور را زنده نگه داشته و با هر بروزرسانی ویژگی های جدیدی ارائه می کند. اما برای خرید سیستم رندرینگ چه قطعه ای از اهمیت بیشتری برخوردار است؟ هزینه خود را برای خرید سیستم مورد نیاز برای وی ری (VRAY) به کدام قطعه بیشتر اختصاص دهیم؟

در خرید سیستم رندرینگ پردازنده و کارت گرافیک مهم ترین عامل در سرعت رندرگیری برای کاربر می باشد. در گذشته بار و سرعت رندر بر روی پردازنده CPU قرار داشت و کارت گرافیک نقشی در عملیات رندر نداشت. اما امروزه مشاهده میکنیم که رندر از طریق کارت گرافیک چندین برابر سریع تر از پردازنده عمل میکند. کارت های گرافیک شرکت انویدیا و ام ای دی هرکدام به نوبه خود بهترین عملکرد را نشان می دهند اما اگر پیشنهاد ما را بخواهید، کارتهای شرکت انویدیا با در اختیار داشتن هسته CUDA عملکرد بسیار بهتری نسبت به رقیب خود یعنی AMD دارد. کارت های سری Quadro و همچنین کارت های RTX بهترین انتخاب برای یک کامپیوتر رندرینگ می باشند. اگرچه باید این مورد را در نظر گرفت که کارت های سری Quadro بسیار گران قیمت بوده و صرفه اقتصادی ندارد.

پردازنده CPU:
تعداد هسته بالا و فرکانس هسته بالا، سرعت رندر شما را بهبود می بخشد. معمولاً داشتن هسته های بیشتر بهترین راه عملکرد برای افزایش سرعت رندر با CPU می باشد پس برای خرید پردازنده بهتر است پردازنده ای را انتخاب کنید که از فرکانس و هسته بالایی برخوردار باشد. بهتر است برای این امر به سمت تیم قرمز برویم، چرا که پردازنده های AMD همواره از هسته های بالایی برخوردار هستند. بهترین مدل برای خرید (اگر بودجه شما اجازه دهد) بدون شک مدل Ryzen 9 5950X می باشد. این پردازنده پرچمدار بلامنازع رندرگیری (البته در بخش سیستم های رندر خانگی) می باشد. با اختلاف قیمت کم نسبت به پرچمدار تیم آبی یعنی Intel Core i9-12900K قدرت رندرگیری بسیار بهتری را در موتور V-ray به شما هدیه می دهد. پس اگر بهترین مدل را می خواهید به سمت AMD بروید اما اگر به دنبال پردازنده خوش قیمت و عملکرد مناسب رندرینگ نسبت به قیمت هستید پیشنهاد می کنیم پردازنده Intel Core i7-12700K را انتخاب کنید. اما نکته مهم این است که در بنچمارک Cinebench پردازنده Intel Core i9-12900KS از همه پردازنده های دسکتاپی AMD بهتر عمل میکند اما در این مقاله هدف ما موتور رندرگیری V-Ray می باشد.

بهترین پردازنده های رندرنرینگ بر اساس بنچمارک

کارت گرافیک:
همانطور که بالاتر گفتیم، کارت گرافیک نسبت به CPU سرعت بسیار بیشتری را به شما میدهد و البته قیمت بیشتری نیز نسبت به پردازنده دارد. در گذشته موتور V-Ray اساس پردازشی خود را بر پایه CPU انجام می داد اما با بروزرسانی های اخیر این موتور به خوبی میتواند از قدرت پردازشی کارت های گرافیک بهره ببرد و سرعت رندرگیری و دقت را بسیار افزایش دهد. بدون شک انتخاب کارت های گرافیکی انویدیا سری RTX بهترین گزینه خواهد بود. خب اگر بخواهیم بهترین مدل برای رندر بر اساس GPU را در Vray به شما اعلام کنیم بدون هیچ شک و تردیدی کارت گرافیک پرچمدار تیم سبز یعنی GeForce RTX 3090 با 24 گیگابایت حافظه VRAM برنده بی چون چرا خواهد بود اما هر کارت گرافیک قدرتمندی پول زیادی را نیز می طلبد. اگر بودجه شما کفاف میدهد خب همین مدل را انتخاب کنید اما اگر وسع شما کمتر است بهترین گزینه ها برای رندر گیری در موتور وی ری به ترتیب مدل های GeForce RTX 3070 و GeForce RTX 3060 می باشند. هر چند مدل RTX 3080 و نسخه Ti آن نیز قوی تر از هر دو آنهاست اما قیمت به مراتب بالاتری دارند. کارت های سری RTX انویدیا با در اختیار داشتن هسته های تنسور و ری تریسینگ و همچنین هسته بالای CUDA می تواند سرعت رندر را در VRAY بالاتر ببرند.

سایر قطعات:
در موتور رندرگیری VRAY شاید رم و سایر قطعات کمترین میزان اهمیت را داشته باشند اما بدین معنی نیست که از رم کم استفاده کرد. برای انجام کارهای سه بعدی بهتر است از حافظه رم 32 گیگابایت به بالا و به صورت چهار کاناله استفاده کنید. همچنین حافظه ذخیره سازی نیز می بایست از نوع NVMe M.2 باشد چرا که سرعت خواندن اطلاعات اگر به حد نصاب نباشد سیستم و قطعات دچار گلوگاه شده و کار مختل می شود. منبع تغذیه Power Supply را بسته به نوع کارت گرافیک انتخاب کنید.
در مجموع اگر قصد خرید سیستم گیمینگ و یا رندرینگ برای موتور Vray دارید می توانید با تماس به متخصصین ما در آرتا پی سی از راهنمای خرید رایگان برای تهیه سیستمی حرفه ای و مناسب بودجه استفاده لازم را بکنید. آرتا پی سی ارائه کننده سیستم های حرفه ای گیمینگ و رندرینگ در سطح کشور می باشد.