کارت گرافیک Nvidia Geforce RTX 3060 12GB

معرفی کارت های گرافیک خانواده Ampere از سوی Nvidia با حواشی فراوانی همراه بود. از جمله مهم ترین آنها عملکرد بیش از حد خوب آنها در استخراج رمز ارزها بود و دوم مقدار نسبتا کم حافظه ی ویدئویی به کار برده شده در آنها بود.

اما با معرفی موج دوم از کارت های این خانواده انویدیا سعی کرد که این مشکلات را تا حدودی مرتفع کند، و اولین کارت از موج دوم RTX 3060 بود. این کارت با وجود اینکه نسبت به 3060 Ti از نظر پردازشی کارت ضعیف تری است از نظر حافظه با 4 گیگابایت ارتقاء، به 12 گیگابایت حافظه ویدئویی مجهز شده است. این کار تلاش انویدیا برای پاسخ به کارت گرافیک RX 6600XT از سوی AMD است که ظاهرا قرار است به 12 گیگابایت حافظه مجهز باشد. و همچنین تلاشی برای جواب به اعتراضات کاربران در مورد مقدار کم حافظه در کارت های سری 3000.
در ادامه میتوانید بررسی کارت گرافیک گیگابایت RTX 3060 12 GB را مشاهده کنید.

تغییر دیگری که در این کارت اتفاق افتاد و البته موفقیت آمیز نبود، تلاش برای محدود کردن توان این کارت در استخراج رمزارز اتریوم بود. این حرکت به ادعای انویدیا در راستای کاهش جذابیت این کارت برای ماینرها بود تا شاید با شرایط بهتری در اختیار گیمر ها قرار بگیرد. البته این اقدام انویدیا مشکلات زیادی داشت که در نهایت موجب شد که نتیجه موفقیت آمیزی حاصل نشود. اولین مشکل این بود که این محدودیت تنها به صورت نرم افزاری و از طریق درایور اعمال می شد که با نشت پیدا کردن یک نسخه درایور فاقد این محدودیت، همه نقشه ها نقش بر آب شد. دومین مشکل این بود که این محدودیت تنها در مورد رمزارز اتریوم اعمال شده است و بقیه رمزارز ها هنوز با تمام توان قابل استخراج هستند و بعلاوه خود اتریوم هم در صورت افزایش قیمت حتی با وجود محدودیت توان استخراج می تواند برای ماینر ها به صرفه باشد. اما از این ماجرا ها که بگذریم، RTX 3060 12GB در مجموع کارت خوبی است و ارزش خرید بالایی دارد و یکی از دلایل اصلی آن نیز مقدار بالای حافظه ویدئویی آن است. تمایل گیمر ها به اجرای بازی در رزولوشن های بالاتر و عرضه Texture Pack های با جزئیات هرچه بیشتر، از سوی بازی ساز ها باعث شده، که نیاز بازی ها به مقدار حافظه ویدئویی در چند سال اخیر به شدت افزایش پیدا کند.

در جدول های زیر می توانید عملکرد این کارت گرافیک را 14 عنوان از برترین و محبوب ترین بازی های روز مشاهده کنید و آنرا با کارت های دیگر مقایسه کنید.

همانطور که پیش بینی می شد این کارت به مقدار قابل توجهی از مدل RTX 3060Ti ضعیف تر است و به هیچ عنوان نباید توقع داشته باشید که افزایش مقدار رم از 8 به 12 گیگابایت معجزه ای انجام داده باشد. این مقدار رم بیشتر باعث می گردد که برخی محدودیت هایی را که کارتهایی همچون RTX 3070 و RTX 3060Ti به دلیل حافظه 8 گیگابایتی با آن مواجه هستند را نداشته باشد و البته در موارد خاصی که کاملا به حافظه گرافیکی وابسته است؛ همچون نرم افزار Davinci Resolve که از حافظه گرافیکی برای ذخیره سازی داده های پردازش شده به طور موقت استفاده می کند؛ می تواند بسیار موثر باشد. از جمله نکات مثبت دیگری که در مورد این کارت می توان به آن اشاره کرد؛ بهره مندی از فناوری های RTX و هسته های شتاب دهنده هوش مصنوعی Tensor است. این دو فناوری که هردو انحصاری کمپانی انویدیا هستند، یکی از نقاط قوت اصلی کارت های Geforce در بازار محسوب می گردند. فناوری RTX یا همان Ray Tracing خاص انویدیا که هسته های پردازشی خاص خود در درون GPU دارد، در مقایسه با فناوری Ray Tracing ارائه شده از سوی AMD عملکرد بهتری دارد و میزان افت فریم کمتری را تجربه می کند، و در صورت وجود افت فریم زیادتر از حد هم این هسته های Tensor هستند که با استفاده از هوش مصنوعی و ارائه تصاویر در ابعاد بزرگتری از آنچه واقعا رندر شده اند به کمک شما می آیند. این فناوری که DLSS نام دارد نیز یک ویژگی انحصاری Nvidia ست و البته رقیبی برای آن از سوی AMD به نام FSR عرضه شده است ولی برخلاف DLSS از هوش مصنوعی استفاده نمی کند.

فناوری DLSS که مخفف کلمات Deep Learning Super Sampling می باشد در واقع وظیفه سبک کردن بار پردازشی کارت گرافیک برای امکان ارائه نرخ فریم بیشتر، البته با حفظ نسبی کیفیت تصویر است. با استفاده از DLSS شما می توانید از لذت اجرای بازی برروی مانتیورهای 4K لذت ببرید(این کارت در حالت نرخ فریم قابل بازی به شما نخواهد داد) یا اینکه جبران افت نرخ فریم ناشی از فعال سازی RTX را بکنید.

به هر حال اینها امکاناتی هستند که این کارت در اختیار شما قرار میدهد و آنرا تبدیل به یک انتخاب خوب و خوش قیمت میکند. RTX 3060 12GB در ترکیب با 32 گیگابایت رم سیستم و یک پردازنده Core i5 نسل 11 و یا Ryzen 5 5600X می تواند یک سیستم گیمینگ بسیار قدرتمند و البته نسبتا خوش قیمت را در اختیار شما قرار دهد.