سوال همیشگی AMD یا Intel؟

امروزه پردازنده های هر دو شرکت AMD و Intel قدرت بسیار خوبی در زمینه رندرینگ دارند اما تنوع بالا باعث شده تا پیدا کردن پردازنده ای برای سیستم رندرینگ که قیمتی معقول نیز داشته باشد، به کاری چالش برانگیز تبدیل شود. در این مطلب به طور خلاصه بهترین انتخاب یک پردازنده رندرینگ را شرح خواهیم داد تا انتخاب برای شما راحت باشد.

نرم افزارهای سه بعدی و رندر:

نرم افزارهایی مانند 3Ds Max, Blender, Maya, Cinema 4D و بسیاری از نرم افزارهای سه بعدی دیگر دارای موتورهای رندرگیری داخلی و شخص ثالث (Third Party) هستند که همگی آنها به عملکرد حداکثر بهش چند هسته ای پردازنده مرکزی CPU متکی هستند. به این معنی که برای رندرگیری بهتر نیازمند پردازنده ای هستید که از عملکر چندهسته ای Multi Thread بالایی برخوردار باشد و هرچه فرکانس چندهسته ای بالاتر باشد سرعت خروجی نیز بالاتر خواهد رفت. از آنجایی که تعداد بسیار زیاد پردازنده CPU با انواع سرعت بوست (سرعت بر ساعت)، تعداد هسته، چند رشته ای با دو شرکت مختلف با معاری متفاوت وجود دارد، انتخاب پلتفرم مناسب برای استفاده کمی دشوار است. از پردازنده های Intel Xeon, Core i5, i7, i9 شرکت اینتل گرفته تا پردازنده های AMD Ryzen, Threadripper و AMD Epyc همگی دارای قدرت و سرعت و همچنین قدرت و مهمتر از همه قیمت متفاوت هستند. در سراسر اینترنت پردازنده های مختلفی را برای رندر پیشنهاد می کنند اما ما در آرتا پی سی بدلیل اختلاف قیمت پردازنده های Theradrippe, Epyc شرکت AMD و همچنین پردازنده های سروری شرکت اینتل یعنی Xeon از قرار دادن آنها در بخش پردازنده های پیشنهادی اجتناب میکنیم. چرا که قیمت بسیار بالای این نوع پردازنده ها خرید آن را برای کاربران خانگی بشدت سخت و دشوار می کند. خرید این نوع پردازنده ها را صرفا برای کسانی پیشنهاد میکنیم که به دنبال تهیه سیستم Workstation هستند در غیر اینصورت خرید پردازنده های سروری (ناگفته نماند سرعت بسیار بالایی نیز بخصوص در بخش چند هسته ای دارند.) صرفه اقتصادی ندارد.

رندرینگ

به خاطر داشته باشید که برای تهیه نه تنها بهترین پردازنده CPU برای رندرینگ، بلکه خرید بهترین سیستم به طور کلی برای نیازهای رندرینگ خود در نظر بگیرید، به عنوان مثال:

(به این نوع سیستم هایی که به طور کلی انتخاب می شوند Overall گفته می شود)

 • مصرف برق: آیا CPU به برق زیادی نیاز دارد و استهلاک مصرف بالا است؟
 • سیستم های تک هسته ای قدرتمند در مقابل چند چند هسته ای پرسرعت؟ انتخاب پردازنده ای که از قدرت تک هسته ای قدرتمند استفاده میکند در برابر پردازنده ای که از سرعت چند هسته ای بالا برخوردار است کاملا متفاوت است.
 • گرما، آیا CPU خیلی داغ می شود؟ آیا به یک محلول خنک کننده با صدای بلند و گران قیمت نیاز دارید؟ در جواب باید گفت پردازنده های AMD Ryzen و Intel Core i نیازمند خنک کننده های بسیار گرانقیمت نیستند.
 • قیمت خنک کننده CPU: برخی از CPU ها مانند پردازنده های AMD Ryzen دارای یک خنک کننده CPU در بسته هستند. اما خب پیشنهاد ما خرید یک خنک کننده جداگانه برای پردازنده است، بهتر است از خنک کننده های مایع استفاده کنید.
 • قیمت مادربرد: خرید مادربرد گرانقیمت به هیچ وجه توصیه نمیشود، همواره به مشتراین خود مادربردهایی را پیشنهاد میکنیم که دو ویژگی را داشته باشند، اول اینکه دارای اسلات رم و حافظه کافی M.2 داشته باشد و دوم قیمت معقول نسبت به کارایی. به همین دلیل مادربردی را انتخاب کنید که قیمت مناسبی را داشته باشد و بودجه خود را در جای دیگر خرج کنید.

اگر نیازهای رندر شما زیاد است و ممکن است یک رایانه شخصی کافی نباشد، حتماً راهنمای ما در مورد Renderfarm را بررسی کنید.

اما کدام پردازنده در بهترین است؟

همانطور که بالاتر گفتیم انتخاب بین پردازنده های AMD Ryzen و Intel Core i می باشد. و خب بهترین انتخاب با توجه به بنچمارک Cinebench R15 چیزی نیست جز AMD Ryzen 9 5950X. این پردازنده با فرکانس پایه 3.4 گیگاهرتز و 16 هسته توانست امتیاز 4564 را در بنچمارک کسب کند و مقاوم نخست را در بین پردازنده های دسکتاپی به خود اختصاص دهد. Ryzen 9 5950X به عنوان پرچمدار پردازنده های شرکت AMD شناخته می شود که عملکرد بسیار فوق العاده ای را از خود نشان میدهد. پس اگر بدنبال خرید پردازنده عالی دسکتاپی هستید بهترین گزینه پردازنده Ryzen 9 5950X می باشد. اما اگر قرار است به خرید سیستم گیمینگ در همچنین خرید سیستم رندرینگ با هم در یک قالب هستید. پردازنده شرکت اینتل مناسب شما خواهد بود. انتخاب ما برای این دسته از افراد CPU مدل Intel Core i9-12900K می باشد. این پردازنده با در اختیار داشت فرکانس پایه 3.2 گیگاهرتز (قابلیت اورکلاک شدن تا بالای 5 گیگاهرتز را نیز دارد) و تعداد 16 هسته فیزیکی توانست امتیاز 4112 را از Cinebech R15 دریافت کند.

در ادامه بهترین پردازنده های دسکتاپی بر اساس عملکرد (بدون در نظر گرفتن قیمت) را مشاهده می کنید. این پردازنده ها بر اساس بنچمارک Cinebench R15 قرار داده شده و ممکن است در سایر بنچمارک ها عملکرد متفاوتی داشته باشند. به این نکته نیز توجه داشته باشید Cinebench از مهمترین بنچمارکهای دنیا می باشد.

 • AMD Ryzen 9 5950X
 • Intel Core i9-12900K
 • AMD Ryzen 3950X
 • Intel Core i9 10980XE
 • Intel Core i9 9980XE
 • AMD Ryzen 9 5900X
 • Intel Core i9 7980XE
 • Intel Core i7 12700K
 • Intel Core i9 9960X
 • Intel Core i9 9940X
 • AMD Ryzen 9 3900X

در مجموع باید گفت خرید پردازنده برای رندرینگ امروزه به عنوان امری ثانوی به شمار می رود چرا که اکثرا خرید سیستم رندرینگ بر اساس کارت گرافیک را همواره پیشنهاد می کنند. کارت گرافیک میتواند سرعت رندرگیری را نسبت به CPU بسیار بالاتر ببرد. اما بزرگترین مانع برای خرید کارت گرافیک دیوار بزرگ قیمت آنها است. در آخر باید گفت تا حدامکان خرید سیستم رندرینگ خود را بر اساس کارت گرافیک بنا کنید و در آخر اگر بودجه شما کافی نیست بهتر است به سراغ خرید سیستم رندرینگ CPU Based باشید. موتورهای رندرگیری امروزه با توجه به قدرت استفاده از ویژگی های کارت گرافیک میتوانند بهترین عملرد را به شما ارائه دهند. اگر به دنبال خرید سیستم رندرینگ و یا سیستم گیمینگ هستید می توانید با تماس به مشاورین ما در آرتا پی سی به خریدی حرفه ای و آگاهانه دست پیدا کنید. آرتا پی سی با در اختیار داشتن برترین متخصصین رندرینگ کشور بهترین راهنما برای شما خواهند بود.