به احتمال زیاد شما نام کارت های کوادرو QUADRO شرکت انویدیا را شنیده و یا از نزدیک مشاهده کرده اید. اولین سوالی که ممکن است برای همه پیش آید این است که چرا قیمت این نوع کارتها بسیار بالاست، آیا واقعا قدرت خیلی بالاتری نسبت به سری GeForce دارند؟ آیا این همه قدرت واقعا نیاز است؟ در ادامه به این سوال پاسخ خواهیم داد. دقت داشته باشید که کارت های کوادرو به NVIDIA Quadro RTX تغییر نام پیدا کرده اند اما در این مقاله ما برای راحتی خواننده در برخی قسمت ها از QUADRO استفاده خواهیم کرد تا با سری GeForce RTX اشتباه گرفته نشود.

نام GeForce اغلب در کنار گیمینگ در ذهن مخاطب نقش بسته اما کارتهای QUADRO بسیار کمتر دیده می شوند و یا حتی نامی از آنها برده نمی شود. همانند GeForce سری کوادرو نیز کارت گرافیک هستند و همانند سری RTX برروی مادربرد و لاین PCI Express نصب می شوند. اما این نوع کارتهای برای اهداف و استفاده کاملا متفاوتی طراحی شده اند. همچنین مشخصات متفاوت و مهمتر از همه قیمت بسیار بالاتری نسبت به سری GeForce دارند. ممکن است قیمت بالای سری کوادرو برخی را به این باور برساند که کارت های QUADRO کارتهای بسیار بهتری نسبت به RTX هستند، اما این برداشت کاملا غلط است چراکه کاربری این دو کاملا متفاوت است. نکته: برخی کارتها مانند NVIDIA A6000  به طور رسمی نام کوادرو را یدک نمی کشد ولی در اصل فقط نام کواردو روی آن نیست اما از همان معماری و قدرت تولید شده است که آن را به کوادرو نیز می شناسند.

کارت های GeForce قدرتمند در تمامی زمینه ها متخصص در یکی

لوگو GeForce RTX

بدون شک همگی متفق هستند که حاکم دنیای گیمینگ را باید به انویدیا جی فورس اهدا کرد و تعجبی ندارند در کنار GPU همواره نام GeForce در سیستم ها مشاهده می شود. البته که این عنوان را با شایستگی کامل بدست آورده است، اما این نکته را در نظر داشته باشید که کارت های GeForce برای ارائه بهترین تجربه بصری در حین بازی به گیمرها ساخته شده اند. بالاترین مدل حال حاضر سری GeForce یعنی RTX 3090 می تواند برای کارهای غیر گیمینگ نیز بسیار کاربردی باشد، برای مثال امروزه برای سیستم های خانگی و خرید سیستم رندرینگ از کارت های سری RTX استفاده می شود چرا که از قدرت بسیار خوبی برای این نوع کارها (گیمینگ و رندرینگ) در اختیار دارد. اما این سری برای ارائه بهترین تجربه بصری طراحی شده اند و تمرکز بروزرسانی درایورهای NVIDIA بر این موضوع است. به عنوان مثال وقتی یک بازی بزرگی منتشر می شود انویدیا بلافاصله برای بهینه کردن کارتها با بازی بروزرسانی برای کارتهای سری GeForce GTX و RTX منتشر میکند تا بهترین عملکرد را در بازی به گیمیر نشان دهد.

از سوی دیگر، درایورهای GeForce ممکن است با CAD یا نرم‌افزارهای فضای کاری حرفه‌ای مشابه آنقدر خوب عمل نکنند. برخی از کاربران، استفاده از GeForce برای نرم افزارهای CAD را با یک بمب ساعتی مقایسه کرده‌اند، زیرا اگر مشکلی در سمت نرم‌افزار رخ دهد، بعید است که GeForce به‌روزرسانی‌های درایور را برای اصلاح سریع آن مشکل ارائه دهد (یا کلا ارائه نمی کند). تفاوت این دو سری اینجا خودش را نشان می دهد به عنوان مثال کارت هایی مانند RTX 2080 Ti و QUADRO RTX 8000 هر دو سرعت فرکانس یا همان Clock Speed مشابهی را در اختیار داشته اما مقدار حافظه VRAM بسیار متفاوتی دارند. کارت RTX 2080 Ti با 11 گیگابایت حافظه VRAM تولید شده اما QUADRO RTX 8000 با 48 گیگابات حافظه ساخته شده که این رقم اختلاف فاحشی را بین این دو ایجاد می کند. بالاترین مقدار حافظه VRAM در سری GeForce های گیمینگ 24 گیگابایت است که در کارت RTX 3090 موجود می باشد. دلیل این امر ساده است: در بازی های مدرن نیازی به این مقدار VRAM نیست. با گذشت زمان شاید مقدار رم بیشتری نیاز داشته باشید اما در حال حاضر، 11 گیگابایت کاملاً مناسب گیمینگ است.این تفاوت VRAM احتمالاً بزرگترین دلیل برای چنین اختلاف قیمتی است، می توانید روی کارت Quadro بازی کنید، اما این گیگابایت های اضافی به هیچ وجه کیفیت تجربه بازی شما را افزایش نمی دهند. اگر بازی به 6 گیگابایت نیاز دارد، فقط از 6 گیگابایت استفاده می کند و نه بیشتر. ذکر این نکته مهم است که کارت های GeForce را می توان برای مدل سازی سه بعدی یا کاربری هایی مانند هوش مصنوعی استفاده کرد، اما معمولاً در سطح حرفه ای جوابگو نیستند.

کارت های QUADRO: متخصص در اکثر زمینه ها به جز یکی!

کارت های کوادرو

کارت های سری Quadro بهترین کارت برای کارهای حرفه ای مانند انیمیشن سازی، طراحی مدل های سه بعدی، رندرینگ، و تمامی کارهای مربوط به دنیای طراحی است  و بهترین تجربه را به شما ارائه میدهد. به عنوان مثال اگر بروی یک مدل بسیار سنگین سه بعدی با پالی گان های بالا و در کل مدلهای پیجیده در حال کار کردن هستید، کارت های QUADRO تجربه کاری بسیار روانتری را نسبت به GeForce به شما می دهد. به عنون مثال رندر صحنه های پیجیده و پر از جزییات با کارت های QUADRO بسیار سریعتر از کارت های سری GeForce می باشند، به همین دلیل اکثر رندرفارم های دنیا از کارت های QUADRO استفاده می کنند. بالاتر اشاره کردیم که مقدار حافظه VRAM در کوادرو بیشتر از GeForce است و ای مقدار حافظه دقیقا همان چیزی است که رندر و کارهای سه بعدی به آن نیاز دارد. اما این تنها دلیل گران بودن این سری کارت های نسبت به GeForce نیست. از تفاوت های این دو سری می توان به پنهای باس (Bus Width) اشارده کرد. همواره کارت های سری کوادرو از پنهای باند یا همان باس بیشتری برخوردار هستند بدین معنی که تاخیر کمتری در پردازش خواهیم داشت. زمینه دیگری که Quadro قدرت بیشتر دارد، قدرت محاسباتی آن است که با GFLOPS نشان داده می شود. به عنوان مثال کارت RTX 2080 Ti که همزمان با کارت NVIDIA RTX 8000 معرفی شد دارای 367 جی فلاپس (GFLOPS) می باشد در حالی که RTX 8000 دارای 421 جی فلاپس است. دلیل اهمیت قدرت محاسباتی این است که کاربران کارت های QUADRO محاسبات بیشتری را در زمان کمتری انجام خواهند داد. این اعداد در زمینه های هوش مصنوعی، آزمایشگاه های عملی پیشرفته و همچنین در زمینه های پزشکی بسیار مفید است. فشرده بودن داده ها در دیتا سنترهای بزرگ و تجاری دنیا روز به روز در حال افزایش است که طراحی و تولید کارتهای QUADRO کاملا ایده آل این زمینه ها می باشد. به همین دلیل است که کارت های کوادرو به طور خاص طراحی شده اند تا بتوانند این حجم از پردازش (این نوع کارها به کرانچ معروف هستند) را ارائه دهند. شرکت انویدیا ضمانت طولانی را برای این نوع کارها از کارت های QUADRO به مشتریان خود می دهد که این امر میتواند بسیار مفید باشد.

rtx-8000

کدام مناسب شما است؟

اگر به دنبال خرید سیستم گیمینگ هستند و در کنار گیمینگ میخواهید کارهای سه بعدی مانند طراحی مدل های سه بعدی و انیمیشن انجام دهید، پیشنهاد ما به شما کارتهای GeForce RTX می باشد. قدرت پردازش عالی، کیفیت ارائه شده نهایی و تجربه گیمینگ بسیار عالی و مهمتر از همه قیمت پایینتر نسبت به QUADRO در انتظار شما در کارتهای سری GeForce RTX می باشد.

انتخاب کارت QUADRO در وهله اول کاملا به میزان بودجه شما بستگی دارد چرا که اختلاف ده دلار یا صد دلار نیست به عنوان نمونه خرید یک کارت کوادرو مدل RTX 8000 می بایست حدود 5000 دلار هزینه کرد (این قیمت صرفا قیمت رسمی شرکت انویدیا می باشد و در بازار با قیمت های مختلفی ارائه می شود). اما اگر مایل به سرمایه گذاری برای کار خود هستید و کارت های GeForce جوابگوی کار شما نیست، خب خرید QUADRO بهترین انتخاب خواهد بود.