اَبَر ابزار

نرم افزار لومیون را می توان یک ابر ابزار برای معماران و طراحان داخلی و حتی مهندسین شهرسازی دانست. این اپلیکیشن فوق العاده با ایجاد محیطی ساده در عین حال حرفه ای، بهترین دیدگاه و جذاب ترین ابزار ها را در اختیار کاربر خود قرار می دهد.

لومیون یک تفاوت بنیادی با تمام نرم افزار های طراحی سه بعدی دیگر مخصوصا در حوزه معماری و ساختمان دارد؛ و آن نمایش تصویر در هر لحظه به صورت رندر شده است. یعنی آن چیزی که در لحظه مشاهده می کنید تفاوت زیادی با خروجی نهایی پس از Render ندارد.

لومیون بازی!

در حقیقت این نرم افزار مشابه یک بازی عمل می کند و از رندر همزمان (Real Time Render) استفاده می کند. و همین موضوع باعاث می شود که نیاز های سخت افزاری و نحوه عملکرد این سامانه به مراتب با نرم افزار های دیگر حوزه معماری متفاوت باشد و خیلی اوقات کاربران را در خرید سیستم مناسب گمراه کند.

معمولا در طراحی سیستم های با هدف انجام رندر سه بعدی مهمترین قطعه پردازنده است و از قویترین پردازنده ها برای این کار استفاده می شود. اما در بازیها داستان کاملا برعکس است و اولویت برروی کارت گرافیک است؛ و همانطور که گفتیم لومیون هم مشابه بازی است و مهم ترین قطعه در آن کارت گرافیک است.

نمونه صحنه های طراحی شده توسط نرم افزار لومیون (©Lumion.com)

از کجا شروع کنیم؟

انتخاب کارت گرافیک و کلا انتخاب قطعات سخت افزاری مناسب برای نرم افزار لومیون فرآیند بسیار ساده ای است. چرا که لومیون یک راهنمای بسیار مفصل و دقیق از سخت افزار مورد نیاز، برای اجرا شدن نسخه های مختلف از این نرم افزار، برروی وبسایت خود دارد.

این راهنمای انتخاب سخت افزار در سه بخش “حداقل مورد نیاز” ، “توصیه شده” و “بالاترین حد” دسته بندی شده است. که ما در اینجا سعی می کنیم کمی آنها را باز کرده و توضیحات مفصل تری در مورد هریک از آنها ارائه بدهیم.

صفحه مشخصات مورد نیاز سیستم برای لومیون

System-Requirements-in-Lumion-11
صفحه مشخصات مورد نیاز سیستم برای لومیون – Lumion.com

مرجع معتبر

پیش از اینکه به سراغ دسته بندی های سخت افزاری برویم لازم است که یک مرجع اینترنتی معتبر برای مقایسه عملکرد پردازنده و کارت گرافیک را به شما معرفی کنیم. و البته این همان مرجعی است که لومیون هم به آن استناد میکند.

وبسایت PassMark یکی از قدیمی ترین و معتبرترین مرجع ها در زمینه بنچمارک و مقایسه سخت افزار های مختلف است. پایگاه داده این وبسایت در مورد پردازنده ها و کارت گرافیکها بسیار مفصل و کامل است و به صورت لحظه ای در حال به روزرسانی می باشد.

استفاده از PassMark

این وبسایت برای سهولت درک اطلاعات و مقایسه آنها، نتیجه آزمون های انجام شده را به صورت یک امتیاز یا Score نمایش می دهد. و شما می توانید به راحتی با مقایسه این امتیاز، عملکرد سخت افزارهای مختلف نسبت بهم را بسنجید. از طریق لینک ها زیر می توانید به هرکدام از این بخش ها سرزده و قطعات مختلف را با یکدیگر مقایسه کنید.

مقایسه توان پردازنده ها در PassMark (cpubenchmark.net)

مقایسه توان کارت گرافیک ها در PassMark (videocardbenchmark.net)

PassMark-CPU-Benchmarks-Single-Thread-Performance
فهرست پردازنده ها براساس رده بندی توان تک رشته ای در وبسایت PassMark - CPU Single Thread Rating
PassMark-Video-Card-(GPU)-Benchmarks
فهرست کارت گرافیک ها براساس امتیاز کلی G3D Mark در وبسایت PassMark - High End Video Card Chart

مشخصات “حداقل مورد نیاز”

این سطح از مشخصات فقط برای این تعیین شده شما بدانید آیا سیستمی که از قبل در اختیار دارد، اساسا قادر به اجرای Lumion هست یا خیر و هیچگاه توصیه نمی شود که مرجع برای خرید یک سیستم جدید باشد. چرا که به هیچ عنوان قادر به انجام پروژه های حرفه ای نیست و بدلیل قرارگیری در موضع حداقل به سرعت از رده خارج خواهد شد.

اما بهرحال براساس این فهرست یک کامپیوتر با یک کارت گرافیکی با امتیاز پسمارک 7000 و 4 گیگابایت حافظه گر افیکی؛ بهمراه یک پردازنده حداقل چهار هسته ای با توان تک هسته ای بیش از 2000 امتیاز و 16 گیگابایت رم قادر به اجرای لومیون و انجام طراحی در آن خواهد بود.

اما این سیستم حداقلی شما را از جهات مختلفی محدود خواهد کرد. شما قادر به طراحی محیط های خیلی گسترده و یا استفاده از بافتهای با کیفیت و آبجکتهای بیرونی نخواهید بود. امکان گرفتن خروجی های ویدئویی با کیفیت 4K را نخواهید داشت. و اگر از نمایشگر با دقت بیش از FullHD استفاده کنید دیگر سیستم شما همان شرایط حداقلی را هم نخواهد داشت.

بعلاوه در زمان کار با نرم افزار و فرآیند طراحی بدلیل نرخ فریم خیلی پایین کنترل های دوربین و جابجایی اشیاء بسیار خسته کننده و طاقت فرسا خواهد بود. و اگر از نسخه قفل شکسته نرم افزار استفاده می کنید (که احتمالا می کنید!) هر لحظه ممکن است نرم افزار شما با محدودیت منابع مواجه شده و بطور ناگهانی بسته شود.

دو نکته ظریف

اول اینکه توان پردازشی که لومیون برای پردازنده ها در نظر گرفته توان تک هسته ای آنهاست و این موضوع به همان بحث شباهت به بازی ها برمی گردد. در وبسایت پسمارک در صفحه مربوط به هر پردازنده یک امتیاز کلی تحت عنوان CPU Mark درج شده است و یک امتیاز دیگر به عنوان Single Thread Rating یا رده بندی تک رشته ای وجود دارد که مرجع لومیون دومی است.

نکته دوم اینکه برای استفاده از لومیون در حد آموزش و تمرین، حتی مشخصات کمتر از حداقل هم جوابگوی شما خواهد بود و شما می توانید برروی یک سیستم خیلی ضعیف هم با محیط نرم افزار و عملکردهای آن آشنا شده و تمر ینهای ساده را انجام دهید. اما اگر قرار است به عنوان یک طراح حرفه ای همواره از Lumion استفاده کنید خرید سیستم با مشخصات یکی از دو دسته بعدی برای شما الزامی است.

lumion villa landscape

مشخصات “توصیه شده”

این دسته در واقع اولین پله برای کسی است که قصد خرید یک رایانه جدید با هدف استفاده از لومیون را دارد و پایین تر از این مشخصات به هیچ عنوان توصیه نمی شود. کارت گرافیک با امتیاز 14000 یا بیشتر و حداقل 8 گیگابایت حافظه گرافیکی، پردازنده ای با رده بندی تک رشته ای 2200 یا بیشتر و 32 گیگابایت حافظه اصلی و استفاده از SSD به عنوان محل نصب نرم افزار مشخصات چنین سیستمی است.

از کارت گرافیک های مناسب این رده می توان RTX 2060 Super، RTX 2070، Radeon RX 5700XT و کارت های بالاتر اشاره کرد. همچنین پردازنده هایی همچون Ryzen 5 2600 و Core i7-4790K جوابگوی نیاز شما خواهند بود. البته قطعا خرید پردازنده های بروزتر و قوی تر از نظر فنی و در بحث قابلیت ارتقاء و همچنین به لحاظ پشتیبانی بهتر از فناوری های جدید معقول تر است و بیشتر توصیه می گردد.

پردازنده های همچون Ryzen 5 3500، Ryzen 3 4350G، Core i5-9400 و Core i3-10100 پردازنده های به مراتب جدیدتری هستند و حتی توانی بیش از مقدار تعیین شده توسط خود لومیون در اختیار شما قرار می دهند.

دو نکته بسیار مهم در انتخاب CPU

اول پلتفرمی یا خانواده مادربورد هایی است که این پردازنده برروی آن قرار میگیرد و این فاکتوری است که ممکن است انتخاب های دیگر  شما را محدود کند مثلا مادربورد پردازنده ای همچون Core i7-4790 معمولا فاقد در گاه M.2 و پشتیبانی از SSDهای از نوع NVMe می باشد. پس فقط توان پردازنده را مقیاس انتخاب قرار ندهید.

دوم اینکه اگر قرار است برروی همین سیستم با نرم افزارهای دیگری هم کار کنید حتما نیاز سخت افزاری آنها را نیز  بسنجید. چراکه سطح نیاز لومیون به پردازنده نسبتا پایین بوده و این پردازنده ها به هیچ عنوان برای نرم افزار هایی همچون 3D Max، Maya و VRay مناسب نخواهند بود و توان رندر بسیار پایینی در اختیار شما قرار می دهند.

ResidentialExteriorLumion9.5

مشخصات “بالاترین حد”

در نهایت، در بالاترین حد توان نرم افزار لومیون؛ شما قادر خواهید بود یک استادیوم، یک فرودگاه و حتی یک شهر را بطور کامل مدل سازی کنید. یک برج چندین طبقه را با دقیقترین جزئیات به تصویر بکشید و از بافتها و مدلهای حرفه ای با حداکثر جزئیات استفاده کنید و حتی از امکانات خیلی حرفه ای لومیون از جمله درختان و برگ های واقع گرایانه و چمن های سه بعدی استفاده کنید.

برای این سطح از کار شما به کارت گرافیکی با بیش از 11 گیگابایت حافظه ویدئویی و امتیاز بالای 20000 در PassMark نیاز خواهید داشت؛ بعلاوه پردازنده ای با توان تک رشته ی بیش از 2600 و حداقل 64 گیگابایت حافظه اصلی. استفاده از SSD مخصوصا از نوع NVMe هم به شدت برای این سطح از کار توصیه می گردد.

کارت گرافیک هایی همچون RTX 3080 و RTX 3090 از انویدیا و مدل های RX 6800XT و  RX 6900XT از AMD گزینه های هستند که به راحتی از پس این کار برخواهند آمد. برای پردازنده هم میتوان گفت که تقریبا همه پردازنده های نسل 10 و 11 اینتل و نسل 3000 و 5000 AMD برای اینکار مناسب خواهند بود. البته در این مقیاس توصیه می شود که از پردازنده های 4 هسته ای استفاده نشود و حتما پردازنده ای با حداقل 6 هسته و 12 رشته انتخاب کنید تا با مشکلی مواجه نشوید.

جمع بندی

اولین و بهترین مرجع برای راهنمایی در مورد انتخاب قطعات خود وبسایت لومیون است که به طور دقیق همه نیاز های این نرم افزار شرح داده است. وبه هیچ عنوان تفاوتی بین برندها و مدل های مختلف کارت گرافیک و پردازنده قائل نشده است. پس بهتر است خود را درگیر برند بازی نکنید و فریب آپشن ها و امکانات را نخورید چرا که تاثیری در کار شما نخواهند داشت.

و البته حتما از لحاظ کردن دیگر نیاز های خود در زمان انتخاب قطعات قافل نشوید؛ مگر اینکه سیستم مورد نظر را فقط برای لومیون قرار باشد استفاده کنید و هیچ نرم افزار دیگری برروی آن قرار ندهید.

و آخرین نکته اینکه با توجه به کمبود کارتهای گرافیک در بازار و قیمت های سرسام آور مدل های جدید آن خرید کارت های گرافیک قدرتمند قدیمی می تواند یک گزینه مناسب برای شما باشد.

کارت هایی همچون GTX 1070 Ti، GTX 1080 Ti، Radeon VII و Radeon Vega 64 همگی امتیاز لازم برای مشخصات “توصیه شده” لومیون را دارا می باشند و با قیمت هایی به مراتب بهتر از کارتی همچون RTX 3070 می شود آنها را تهیه کرد.

آخرین کلام

امیدوارم که این مطلب نیز مورد توجه شما قرار گرفته باشد و بتواند برای شما در انتخاب و خرید سیستم مورد نیازتان مفید واقع شود؛ حتما نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید و در صورت وجود هرگونه سوال و یا نیاز به هر گونه مشاوره می توانید به صورت حضوری، تلفنی، از طریق وبسایت و یا از طریق رسانه های فضای مجازی (واتساپ و اینستاگرام) با ما در ارتباط باشید. برای راهنمایی خرید سیستم مهندسی و رندرینگ با ما در تماس باشید.

منابع اطلاعات :

Passmark.com

Lumion.com