شرکت Computers & Structures Inc یا بطور مختصر همان CSI، همانگونه که از نامش پبداست به صورت تخصصی در زمینه نرم افزاری تحلیل سازه و زمین لرزه فعالیت می کند. نرم افزار های مختلف محصول این شرکت در سرتاسر دنیا به عنوان مرجع و استاندارد در صنعت ساخت ساز محسوب می گردند. نرم افزار Etabs یکی از پرکاربردترین محصولات این شرکت است؛ که امکان طراحی، تحلیل و شبیه سازی سازه های فلزی را فراهم می کند. در کشور عزیزمان نیز؛ سازمان نظام مهندسی – ساختمان – تحلیل ها و نقشه های طراحی شده با این نرم افزار را مورد استناد قرار می دهد.

screenshots_etabs

در مورد سیستم و سخت افزار مورد نیاز برای محصولات CSI؛ به طور کلی می توان گفت که این نرم افزارها اساسا نرم افزار های سنگینی نیست. محتوای گرافیکی آنها بسیار ساده است و حتی معمولا حجم بسیار پایینی نسبت به دیگر نرم افزار های سه بعدی و شبیه سازی دارند. و حتی برروی لپتاپ های قدیمی به راحت نصب و اجرا می شوند. اما دو موضوع در این جا لازم است که مد نظر گرفته شوند. اول اینکه محیط طراحی ساده نرم افزار نباید شما را فریب دهید، چرا که در زمان تحلیل و شبیه سازی پردازش مورد نیاز این نرم افزار بسیار سنگین خواهد شد. دوم این که نسخه های مورد استفاده این نرم افزار در کشورمان به دلیل قفل شکسته بودن، معمولا نسخه های قدیمی و تقریبا از زده خارج Etabs هستند؛ به همین دلیل برروی سخت افزار های خیلی قدیمی و ضعیف نیز به راحتی اجرا می شوند. و حتی بعضی از آنها از جدید ترین نسخه های ویندوز مثل 10 پشتیبانی نمی کنند و باید برروی ویندوز 7 نصب شوند. اما از این حرف ها که بگذریم ما در اینجا سخت افزار مورد نیاز برای انجام کار حرفه ای با Etabs را براساس نیاز های آخرین نسخه آن (2021) بررسی خواهیم کرد. و قطعا داشتن سیستمی که نیاز بالاترین نسخه را پاسخگو باشد، برای نسخه های پایین تر شرایطی ایده آل خواهد داشت.

طبق معمول اول پردازنده

مثل هر نرم افزار پردازشی دیگری مهم ترین و تاثیرگذار ترین قطعه چیزی نیست جز پردازنده. براساس توصیه خود شرکت CSI به هیچ عنوان به سراغ پردازنده های قدیمی تر از 5 سال نروید، چرا که آنها (مثلا Core i7-7700K) به هیچ عنوان پاسخگوی شما نخواهند بود. و سعی کنید پردازنده خود را از دو نسل اخیر محصولات AMD و اینتل انتخاب کنید. این توصیه دو دلیل دارد، اول رشد چشمگیر ضریب IPC در پردازنده های مدرن در یکی دوسال اخیر؛ و دوم افزایش چشمگیر فرکانس های پایه و حداکثری پردازنده ها در همین بازه زمانی است، که باعث شده راندمان عملکرد آنها به شدت افزایش یابد. به طوری که یک پردازنده Core i3 مدرن به مراتب بهتر از یک پردازنده Core i7 مربوط به چهار نسل پیش عمل خواهد کرد. نوع بار پردازشی نرم افزار Etabs ترکیبی از پردازش تک هسته ای و چند هسته ای است. این نرم افزار همانطور که گفته شد، بشدت از فرکانس های بالا بهره می برد و فرکانس بوست پردازنده در پردازش های تک هسته ای آن بسیار موثر است. در مورد پردازش های چند هسته ای Etabs به استفاده همزمان از حداکثر 8 هسته محدود شده است. به همین دلیل استفاده از پردازنده هایی با تعداد هسته های بیشتر، توصیه نمی شود. مگر اینکه شما بخواهید چند پروسهن شبیه سازی را به طور همزمان اجرا کنید. و در کل CSI پیشنهاد می کند بجای استفاده از پردازنده های با تعداد هسته ی زیاد و فرکانس پایین (مثل پردازنده های سروری)، از پردازنده های با تعداد هسته کمتر ولی فرکانس بالاتر استفاده شود.

پردازنده های همچون Ryzen 7 5800X و Core i7-11700K و Core i9-11900K می تواند بهترین انتخاب برای این نرم افزار باشند (در حال حاضر یعنی تابستان 1400). التبه پردازنده های Ryzen 9 5900X و Ryzen 9 5950X هم با وجود تعداد هسته های زیاد، به دلیل فرکانس بوست و IPC بسیار بالا می توانند انتخاب مناسبی باشد، مخصوصا اگر قرار باشد از نرم افزار های سنگین دیگر استفاده کنید و یا تعداد تحلیل های زیادی داشته باشید و بخواهید آنها را به طور موازی اجرا کنید. در سطح پایین تر نیز پردازنده ی همچون Core i5-11600K یک انتخاب عالی است و در کنار آن Ryzen 5 5600X می تواند یک گزینه همه فن حریف باشد.

حافظه اصلی و جانبی

در پروژه های شبیه سازی به طور عام، در برخی موارد میزان جابجایی اطلاعات بین پردازنده و حافظه اصلی یا همان رم ویا پردازنده و حافظه جانبی میتواند بسیار زیاد باشد. بنابراین استفاده از مقدار رم کافی (32 گیگابایت برای یک پردازنده ی 8 هسته ای) توصیه می شود. البته بسته به نوع پروژه های شما شاید مقدار کمتر هم پاسخ گوی نیاز شما باشد ولی به هیچ عنوان از 16 گیگابایت پایین تر نیایید. برای حافظه جانبی نیز توصیه ما به قطع استفاده از حافظه های SSD از نوع PCI-E یا همان NVMe است. چرا که در برخی از انواع شبیه سازی تعداد تراکنش های بین پردازنده و حافظه بسیار زیاد است (در اصطلاح I/O Intensive)  به همین دلیل درگاه ساتا به هیچ عنوان پاسخگوی نیاز سیستم نخواهد بود. به علاوه ما پیشنهاد می کنیم که نرم افزار و فایل های پروژه و آدرس های فایل موقت آنرا برروی یک SSD جدا نسبت به سیستم عامل قرار دهید. تا از تداخل عملکرد این دو و ایجاد هرگونه گلوگاه جلوگیری شود.

گرافیک : بودن یا نبودن

شرکت CSI هیچ توصیه خاصی در مورد کارت گرافیک ندارد. تنها نیاز آنها پشتیبانی از ِDirectX 11 و داشتن 512 مگابایت حافظه گرافیکی است. که پیدا کردن کارتی که این موارد را نداشته باشد کاری سیار دشوار است!! اما به چند دلیل ما استفاده از کارت گرافیک های خیلی رده پایین را توصیه نمی کنیم. اول اتلاف منابع مالی، دوم ناتوانی انجام هرنوع پردازش گرافیکی دیگر، حتی به صورت دو بعدی و سوم حضور گرافیک های مجتمع بسیار قدرتمند در پردازنده های نسل جدید. پس یا اساسا کارت گرافیک نخرید یا کمتر از GTX 1650 خرید نکنید.

امیدوارم که این مطلب مورد توجه مهندسین و عزیزان شاغل در حوزه عمران که با نرم افزار Etabs بیشتر سرو کار دارند، واقع شده باشد و شما عزیزان را در خرید بهینه سیستم های مورد نیازتان  به خصوص در زمینه خرید سیستم رندرینگ راهنمایی کرده باشد.