در دو بخش قبلی ما شش خنک کننده مایع محبوب و ایده آل را برای شما معرفی کردیم. در بخش آخر بیشتر سعی شده که محصولاتی معرفی شوند که در بازار کشور بیشتر از سایرین موجود است. برای یادآوری توضیح مختصری از خنک کننده های مایع خواهیم داد.  خنک کننده آبی (Water Coolers) که به آن خنک کننده مایع (Liquid Coolers) نیز گفته می شود، روشی است برای کاهش دمای پردازنده کامپیوتر (CPU) و در برخی مواقع برای خنک کردن پردازنده گرافیکی (GPU) نیز استفاده می شود اگرچه خنک کردن پردازنده گرافیکی با کمک Liquid کمترین استفاده را در کشور ما دارد. این فرآیند از آب به جای روش سنتی (هوا( به عنوان وسیله خنگ کننده استفاده می کند. استفاده از آب گرما پردازنده را تا 30 برابر سریعتر از هوا منتقل کند. خنک کننده های مایع اکثرا در سه نوع تک فن (اغلب 120 میلی متری) دو فن (اغلب 240 میلی متر) و سه فن که در بیشتر مواق طول رادیات 360 میلی متر است، در بازار موجود می باشد. سیستم های خنک کننده مایع شامل یک بلوک مایع، پمپ، لوله و رایاتور است برخی نیز یک مخزن آب نیز قرار میدهند. پمپ مایع را از طریق سیستم هل می دهد، مایع پمپ شده از طریق بلوک آب  که به CPU یا GPU متصل است (جایی که گرما از قطعه به مایع منتقل می شود) جریان می یابد. در نظر داشته باشید که یک سیستم واحد می تواند بیش از یک بلوک مایع داشته باشد. آب گرم به سمت رایاتور می رود که در آن فن ها، هوای خنک را در لوله ها ی کولر می دمند تا گرما را از بین ببرند. قرار دادن یک مخزن می تواند مایع اضافی را برای تامین جرم جرارتی و ظرفیت آب (مایع) بیشتر در خودنگه دارد. مایع استفاده شده اغلب یک محلول ضد رسوب در خود دارد تا از رشد باکتری و جلبک جلوگیری شود. خب با تمام این تفاسیر به وقت آن رسیده تا سه مدل دیگر را برای این شما معرفی کنیم.

خنک کننده کولر مستر Cooler Master MasterLiquid ML240 Illusion

بهترین RGB در بین تمامی خنک کننده ها

Cooler-Master-MasterLiquid-ML240-Illusion

وقتی صحبت از خنک کننده های CPU مایع می شود، همواره نام برند Cooler Master به چشم می خورد. این یک اتفاق نیست چرا که این برند به خوبی توانسته نام خود را در بالاترین سطح در بخش خنک کنندگی مطرح کند. مدل ML240 Illusion حداکثر نورپردازی RGB را در خود جای داده است. تصور کنید سیستم شما مثل یک کلوپ شبانه است وسط سیستم شما رقص نور درحال اجراست. این مدل از دید ما برای کسانی که قصد خرید سیستم گیمینگ هستند و علاقه دارند که سیستم با بیشترین حالت RGB تو اتاق داشته باشند مدل MasterLiquid ML240 Illusion یکی از بهترین ها خواهد بود. این مدل با دو فن 120 میلی متری HALO شفاف همراه شده است که در با 24 لامپ LED نورپردازی ARGB را به بالاترین حد خود رسانده است. در کنار ظاهر زیبا این مدل این مدل در خنک کنندگی نیز به بهترین شکل اجرا می کند.

کولر Masterliquid PL240 Flux از کولرمستر

مدل دیگر از شرکت کولر مستر نیز با نام Masterliquid PL240 Flux نیز از بهترین ها در این حوزه می باشد. نورپردازی عالی ARGB پمپ و فن ها هردو دارای LED ها ARGB می باشد که به راحتی به شکل بسیار دقیقی قابل کنترل است. اما نورپردازی همه چیز نیست و مهمتر از ظاهر محصول عملکرد خنک کنندگی آن است. دو فن 120 میلی متری و اندازه رادیاتور 240 میلی متری در عملکرد خود را بین بهترین ها قرار داده است. بزرگترین نقطه ضعف آن قیمت 190 دلاری آن است، با توجه به 240 میلی متری محصول را کمی قیمت آن از نظر ما در آرتا پی سی بالا می باشد اما عملکرد و زبا بودن این محصول می تواند کمی توجیه کننده باشد.

خنک کننده NZXT Kraken Z63 280mm

بهترین خنک کننده با صفحه نمایش

NZXT-Kraken-Z63

شرکت های متعددی خنک کننده ها را با صفحه نمایش تولید می کنند، اما شرکت NZXT بالاتر از سایرین قرار می گیرد. نمایشگر این محصول حاوی اطلاعات مانند دمای CPU و GPU، قرار دادن تصاویر متحرک  GIF و سایر موارد که کاربر می تواند آن را شخصی سازی کند. Kraken Z63 از نظر عملکرد و قدرت نیز بسیار خوب عمل می کند. یک جفت فن قدرتمند 140 میلی متری و یک پمپ آب پیشرفته سری Asetek در این محصول جای گرفته است. اگر به داشتن مانیتور علاقه دارید اما به RGB اهمیت نمی دهید این مدل می تواند بهترین انتخاب باشد.

در پایان باید گفت از دید ما در آرتا پی سی در سه بخشی که عنوان کردیم، بهترین ها را جمع آوری کردیم. مطمئنا برندها و مدل های دیگری نیز وجود دارند که می تواسنتند در لیست ما جای گیرند اما در این مطلب سعی شده تا تنوع را رعایت شود و طیف گسترده ای را در تمام بخش ها حفظ شود. اگر قصد خرید سیستم رندرینگ یا گیمینگ تهیه کنید می توانید با ما در آرتا پی سی در تماس بوده و از راهنمای رایگان قبل از خرید با توجه به بودجه ای که در اختیار دارید، بهرمند شوید.