در بخش اول به سراغ سه نرم افزار HWMonitor، 3DMarks، و Userbenchmark را معرفی کردیم که هر کدام دارای نقاط قوت و ضعفی نیز در اختیار دارند. در این بخش ب سراغ سه نرم افزار دیگر این حوزه می رویم. بنچمارک چیست؟ بنچمارک در حقیقت به تست قطعات و ارزیابی آنها و دادن امتیاز را بنچمارک می گویند. این عمل را نرم افزارهای بنچمارک انجام می دهند. یک نرم افزار بنچمارک به شما کمک می کند تا سرعت، عملکرد و کارایی چیپست CPU را بدست آورید، همچنین سایر قطعات سخت افزاری مانند بنچمارک GPU، رم، سرعت حافظه ذخیره سازی و غیره را نظارت و بررسی کنند تا در صورت خراب بودن قطعه متوجه این امر بشوید. همچنین در نظر داشته باشید که بنچمارک ها به کسانی که اورکلاک انجام می دهند می تواند بسیار حائز اهمیت باشد. شاید بپرسید که آیا بنچمارک آسیبی به سیستم می رساند؟ در صورت خراب بودن یک قطعه مانند کارت گرافیک ممکن است آسیب برساند به همین دلیل همواره پیشنهاد میکنیم که ابتدا از نرم افزارهای رایگانی مانند CPU-Z استفاده کنید. اگر قصد خرید سیستم گیمینگ دارید می توانید با ما در آرتا پی سی در تماس باشید و با بهره مندی از خدمات رایگان و مشاوره قبل از خرید خریدی حرفه ای و ایمن داشته باشید. با ما و معرفی سه برنامه معتبر بنچمارک همراه باشید.

نرم افزار Cinebench

یکی از بهترین برنامه ها برای تست  CPU و GPU

cinebench

نکات مثبت:

نکات منفی:

اگر به دنبال ارزیابی عملکرد جامع برای CPU و GPU خود هستید، CineBench جزو بهترین ها می باشد. این نرم افزار رایگان در اکثر پلتفرم ها موجود است و از وظایف رندر تصویر برای درجه بندی قابلیت های دکل شما استفاده می کند. نرم افزار Cinebench عملکرد CPU و OpenGL را با استفاده از موتور رندرگیری نرم افزار Cinema4D انجام می دهد که این امر در سیستم های بالارده می تواند بسیار مفید باشد. امتیازهایی و دمایی که نشان میدهد بسیار دقیق و کاملا قابل اعتماد است. بهترین بخش ارزیابی جامع در موتور Cinema 4D در این است که از تمام هسته های موجود CPU شما استفاده می کند و آن را تا حد قدرت سخت افزاری خود تحت فشار قرار می دهد. این بنچمارک برای کسانی که می خواهند سیستم قدرتمند و بالارده ای را تست کنند و یا بخرند بسیار می تواند مفید واقع شود.

نرم افزار Geekbench

بهترین برنامه بنچمارک بین پلتفرمی

geekbench

نکات مثبت:

نکات منفی:

نرم افزار Geekbench یکی از بهترین برنامه های بنچمارک برای ویندوز است، اگر چه در اندروید، iOS، macOS و لینوکس نیز موجود است. این نرم‌افزار CPU شما را از طریق انواع آزمایش‌های مختلف، از جمله چند مورد که به برنامه‌های جدیدتر مانند واقعیت افزوده و یادگیری ماشین متکی هستند، تست می کند. برای پردازنده‌های گرافیکی، Geekbench شما را قادر می‌سازد از طیف وسیعی از APIها از جمله OpenCL، CUDA، Metal و حتی Vulkan استفاده کنید. این برنامه دارای توانایی منحصر به فرد برای انجام مقایسه معیارهای بین پلتفرمی است که می توانید از آن برای مقایسه iPhone Apple خود با دستگاه Android یا ویندوز خود با Mac استفاده کنید. در کل این نرم افزار از بهترین ها برای تست قطعات شما می باشد و همواره نام این برنامه بنچمارک در ببین امتیازات دیده می شود.

نرم افزار MSI Afterburner

بهترین برنامه برای اورکلاک کارت گرافیک

msi-afterburner

نکات مثبت:

نکات منفی:

برنامه MSI Afterburner یک نرم افزار ضروری برای کسانی است که می خواهند کارت گرافیک خود را اورکلاک کنند. این نرم افزار کاملاً GPU محور است و از CPU پشتیبانی نمی کند، اما میزان کنترلی که ارائه می دهد چیزی است که آن را واقعاً قابل توجه می کند. نرم افزار MSI Afterburner با هر پردازنده گرافیکی صرف نظر از برند آن کار می کند. نه تنها مشخصات سخت افزاری دقیق کارت گرافیک را در اختیار شما قرار می دهد، بلکه کنترل کاملی بر پردازنده گرافیکی خود، از جمله جنبه هایی مانند سرعت فن، ولتاژ و سرعت کلاک را به شما  نشان می دهد. این نرم افزار همچنین دارای یک شمارنده FPS است که به شما امکان می دهد عملکرد GPU خود را در زمان واقعی اندازه گیری کنید. نمایش FPS می تواند به خوبی پردازش گرافیکی را مشاهده کنید این امر به صورت دقیقی انجام می شود و حتی یک فریم هم هنگام نشان دادن از قلم نمی افتد. نرم افزار MSI Afterburner کاملا رایگان است پس اگر می خواهید بنچمارکی استاندارد و اورکلاک مناسب برای تست پردازنده گرافیکی داشته باشید این نرم افزار می تواند بهترین انتخاب برای شما باشد.

در دو بخش ما بهترین ها را برای شما معرفی کردیم اگرچه نرم افزارهای دیگری نیز می توانست در این لیست جای گیرد اما نام هایی که مشاهده کردید بهترین در حیطه کاری خود هستند هر چند برخی از برنامه ها را به دلیل طولانی شدن مطلب قرار ندادیم برنامه هایی مانند PassMark، Novabench، PCMark 10 و SiSoftware می توانستند در این لیست باشند. در مجموع بنچمارک ها به شکل قابل توجهی پیشرفت کرده و مورد اعتماد تمام کاربران واقع شده است. اگر قصد خرید سیستم رندرینگ یا گیمینگ دارید با تماس با ما در آرتا پی سی از خدمات ما و راهنمای قبل از خرید توسط متخصصین ما در آرتا پی سی بهرمند شوید و خریدی مطمئن و ایمن داشته باشید.