نرم افزارهای بنچمارک تست و عملکرد سخت افزار سیستم شما را ساده و آسان میکند. این امر هنگام خرید قطعات جدید و مقایسه آنها با قطعات قبلی خود و یا سایر سیستم ها بسیار کاربردی هستند و باعث می شود از عملکرد قطعات مطمئن شوید. از دلایل مهم استفاده از بنچمارک این است که همه قطعات سخت افزار در بهترین حالت خود عمل می کنند تا عملکرد بهینه را برای رایانه شخصی شما ارائه دهند. فرض بر این بگیرید که قطعه ای دست دوم مانند کارت گرافیک را خریده اید برای تست سالم بودن بخش خنک کنندگی بهترین راه استفاده از نرم افزار Benchmark است چرا که این نرم افزارها حداکثر توانایی و بار را روی دوش قطعه قرار داده تا سنجش سالم بودن قطعه مورد ارزیابی قرار گیرد. یک نرم افزار بنچمارک عموما سه عامل اصلی را مورد تست قرار میدهد. سرعت (Clock Speed) که اغلب منظور سرعت فرکانس است، دما (خنک کنندگی قطعه) و ولتاژ. همچنین فریم های رندر شده را در ثانیه ضبط و آنها را با این پارامترها مقایسه می کند تا میانگین عملکرد سیستم شما را درجه بندی کند.
اجرای یک بنچمارک مناسب می تواند به شما کمک کند بهره وری کلی سیستم خود را بسنجید، ایرادات اجزای سخت افزاری را تشخیص دهید و همچنین بهترین کمک را برای اورکلاک کردن داشته باشید. نرم افزار بنچمارک بهترین راه برای تست قطعات هنگام خرید سیستم گیمینگ می باشد. اگر در انتخاب بهترین نرم افزار بنچمارک برای سیستم خود مشکل دارید، این مقاله به شما کمک می کند تا بهترین نرم افزارها را بشناسید و به سراغ تست سیستم خود بروید. با معرفی بهترین نرم افزار های تست Benchmark همراه ما در آرتا پی سی باشید. دقت داشته باشید که نرم افزارهای بنچمارک پولی هستند و برای بهرمند شدن از تمامی ویژگی ها آن ها را خریداری کنید اما تمامی آنها نسخه آزمایشی چند روزه دارند که این امر می تواند کاملا به کار آید.

نرم افزار HWMonitor

بهترین برنامه مانیتورینگ سیستم رایگان

برنامه hwmonitor

نکات مثبت:

نکات منفی:

برنامه HWMonitor بیشتر به‌عنوان یک برنامه نظارت بر سخت‌افزاری به‌جای یک برنامه بنچمارک شناخته می شود. با این حال یکی از پرکاربردترین ابزارها در بین گیمرها است. این نرم افزار دارای یک رابط کاربری ساده است که ولتاژ، مصرف انرژی، دما، سرعت ساعت و سرعت فن کامپیوتر شما را نمایش می دهد. اگر دمای سیستم خود را به سادگی و بدون دردسر مشاهده کنید بهترین برنامه و ساده ترین آن HWMonitor است. با کمک این برنامه دمای قطعاتی مانند پردازنده CPU و پردازنده گرافیکی GPU خود را مشاهده و کنترل کنید. نسخه کلاسیک HWMonitor رایگان در دسترس می باشد. اگر چه نسخه Pro این برنامه پولی است که نسخه پولی آن امکاناتی مانند کنترل از راه دور را به شما ارائه می کند.

برنامه 3DMark

نرم افزار محبوب بنچمارک در بین گیمرها و اورکلاکرها

 

برنامه بنچمارک 3dmark

نکات مثبت:

نکات منفی:

نرم افزار 3DMark یکی از بهترین نرم افزارهای بنچمارک می باشد که طیف گسترده ای از بازیها را پشتیبانی می کند. از ویژگی های این نرم افزار می توان به انواع تست بازی ها اشاره کرد. تست هایی مانند 3DMark Fire Strike (در DirectX 11) تست Time Spy (در DirectX 12) و تست Port Royal (برای ری تریسینگ) و غیره. در پایان هر بنچمارک امتیاز سیستم شما را نشان میدهد و رتبه بندی سیستم شما را با سایر کاربرانی که با سیستم شبیه به شما انجام داده اند انجام میدهد. با این کار می تواند تشخیص داد که مثلا سیستم شما نسبت به سیستم مشابه بهینه نیست و به همین دلیل امتیاز شما نسبت به کاربری که سیستمی مانند شما دارد، پایین تر است. همچنین FPS بازی ها را به شما به شکل کاملی نشان می دهد. این نرم افزار برای هر کسی که به دنبال اورکلاک کردن سیستم خود است مفید خواهد بود، به علاوه 3DMark به شما این امکان را می‌دهد که پایداری اورکلاک خود را مورد سنجش قرار دهید (با اجرای مکرر معیار حلقه‌ای). خوشبختانه 3DMark یک نسخه آزمایشی رایگان (برای دانلود از Steam اقدام کنید) ارائه می دهد تا قبل از خرید آن را تست کنید.

برنامه UserBenchmark

بهترین برنامه برای تست کلی سیستم

برنامه userbenchmark

نکات مثبت:

نکات منفی:

برنامه UserBenchmark مجموعه ای رایگان و همه کاره را ارائه می دهد که می تواند برای تست کردن CPU، GPU، SSD، HDD، RAM و حتی USB به شما کمک کند تا بهترین سخت افزار را برای نیازهای خود انتخاب کنید. این نرم افزار به شما پیشنهاداتی نیز برای ارتقا و گرفتن نتیجه بهتر یاری می کند به عنوان مثال به شما ممکن است پیشنهاد کند که حافظه رم شما نسبت به سایر قطعات ضعیف است و این قطعه را با قطعه دیگر با فرکانس بهتر تعویض کنید. هر قطعه سخت افزاری به طور خاص بر اساس عملکرد آن در تست ها درجه بندی می شود و به شما این امکان را می دهد که دقیقاً نقطه ضعف سیستم را مشخص کنید. با این حال، کاربران باید در نظر داشته باشند که بحث های زیادی در مورد این نرم افزار وجود دارد. این تیم بارها به دلیل حملات شخصی علیه روزنامه‌نگاران فناوری مورد انتقاد شدید قرار گرفته است، در حالی که خود بنچمارک‌ها متهم به تقلب در امتیازات، برای قرار دادن یک شرکت سخت‌افزاری در مقابل دیگری هستند.

در بخش اول سه برنامه مهم بنچمارک را به شما معرفی کردیم و در بخش دوم به سراغ سایر نرم افزارها با کاربری متفاوت خواهیم رفت. به یاد داشته باشید که برای خرید سیستم رندرینگ یا گیمینگ می توانید با ما در آرتا پی سی تماس گرفته و از راهنمای خرید رایگان و حرفه ای بهره مند شوید تا خریدی مطمئن و حرفه ای نسبت به بودجه داشته باشید. آرتا پی سی یکی از بهترین فروشگاه های سیستم رندرینگ و گیمینگ در کشور می باشد که با داشتن متخصصین حوزه گیمینگ و رندرینگ و همچنین انتخاب درست قطعات بهترین کمک را به شما ارائه خواهند داد.