بهترین موتور رندرگیری کدام است؟ سوالی که تقریبا همه کسانی که در حیطه کاری سه بعدی هستند، حداقل یکبار پرسیده اند. آیا بعد از کلی طراحی و مدلینگ، بافت دهی و نور پردازی و چیدن تمامی اجزای صحنه، آن را به همان شکل در Viewport رها میکنید؟  یقینا خیر، شما می خواهد این همه زحمت را بالاخره به یک تصویر نهایی برسانید و قصد ندارید آن را در محیط برنامه رها کنید. تمامی زحمت های شما را موتور رندرگیری دریافت کرده و به شکل یک اثر هنری تحویل شما می دهد تا اثر شما تکمیل شود. خب حالا که تمامی کارهای شما در محیط Viewport تمام شده، بهترین موتور رندرگیری را می خواهید. اما اینکه کدام را انتخاب کنید بسته به نوع کار شما دارد. واقعیت انتخاب “بهترین” موتور رندر کمی پیچی ده است. موتور رندرگیری همواره در حال تغییر و تحول هستند و همیشه شرکت های تولید کننده بروز رسانی های زیادی را انجام می دهند. با معرفی تکنیک های رندر مانند NVIDIA RTX صنعت رندرینگ و روش و سرعت آن را با استفاده از GPU به کلی تغییر داد. همه صحبت ها به این معنی است که موتورهای رندرگیری همواره در حال بهینه تر شدن هستند و اگر مثلا یک موتور امروز در رتبه نخست قرار دارد، فردا ممکن است جزو قدیمی ترین و کند ترین به شمار آید چرا که موتورهای رندرگیری با بروزرسانی های متعدد روز به روز بهتر و بهتر می شوند. 

render-engine

پس با این تفاسیر بهترین موتور برای رندر تصاویر سه بعدی چیست؟

موتورهای رندرگیری همانند یک جانوری ناشناخته ای است که میخواهید آن را تحلیل کنید. به همین اندازه پیچیده عمل میکنند. صدها هزار خط کد، محاسبات پیچید و مقدار غیر قابل تصور ساعت کاری که در موتورها گذاشته می شود تا یک رندر صورت گیرد، بنابراین جای تعجب نیست که انتخاب بهترین موتور رندر کار سختی باشد. در ادامه به نکات مهم در انتخاب یک موتور رندر می پردازیم.

  • ویژگی های مورد نیاز: این یکی از مهمترین جنبه های انتخاب موتور است. آیا ویژگی های مورد نیاز شما را دارد؟ جواب این سوال کاملا بستگی به نوع کار شما و اینکه با چه چیزی در حال کار هستید دارد.
  • قیمت و بودجه شما: ممکن است موتور مناسب خود را پیدا کرده باشید اما بزرگترین دیوار روبروی شما قیمت آن باشد، پس قیمت مناسب از ارکان مهم انتخاب می باشد.
  • پشتیبانی نرم افزارها: آیا موتور رندر مورد نظر شما برای نرم افزار سه بعدی که استفاده می کنید در دسترس است؟ حتما به این امر در انتخاب و خرید یک موتور رندرگیری دقت کنید که به موتور انتخاب شده با نرم افزار شما سازگار باشد.
  • پشتیبانی از GPU و CPU: در سالهای گذشته پردازنده مرکزی CPU بهترین گزینه برای رندر گرفتن بود اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی در زمینه کارت گرافیک شاهد عملکرد خیره کننده این قطعه دوست داشتنی هستیم. کارت های NVIDIA RTX با در اختیار داشتم شتاب دهنده CUDA سرعت رندر را تا چندین برابر بالاتر از CPU برده است. پس دقت کنید که موتور رندر شما از CUDA و شتاب دهنده ها پشتیبانی میکند. هنگام خرید سیستم رندرینگ می بایست به قطعات انتخابی بسیار دقت کنید.
  • کیفیت خروجی و راحتی کار با موتور: کیفیت خروجی در موتور رندرگیری کاملا بسته به کار شما و چیدمان و نورپردازی که انجام داده این دارد. اما سرعت و راحتی کار با محیط موتور رندرگیری، رابط کاربری جذاب و در دسترس بودن ابزارها در انتخاب مهم می باشد.

در ادامه بهترین موتورهای رندرگیری را مشاهده می کنید.

موتور Cycles در Blender

cycle

موتور رندرگیری Cycles که در Blender وجود دارد و در برخی بسته‌ های دیگر نیز موجود است (Poser، Rhino، Cinema 4D، 3ds Max)، یکی از بهترین موتورهای رندر است که به صورت رایگان در دسترس است. هیچ چیز دیگری در این نمی تواند به صورت رایگان به این موتور نزدیک شود. البته موتورهای رندر رایگان دیگری نیز وجود دارند، اما هیچ یک از آنها با مجموعه ویژگی، سرعت و دسترسی Cycles قابل مقایسه نیستند. از ویژگی های عالی Cycle سیستم سایه زن بصری و نسبتاً آسان آن است که برای یک مبتدی به راحتی قابل درک است و حتی برای کسی که تجربه در موتور رندر دیگری دارد آسان تر است.

موتور Maxon – Redshift

redshift

موتور Maxon Redshift اولین موتور رندری است که از شتاب دهنده های GPU استفاده کرده است، همچنین Redshift یکی از سریع ترین و آسان ترین موتورهای رندرگیری است. Redshift که یک موتور رندر بایاس است، از ترفندهایی برای سرعت بخشیدن به رندر استفاده می کند که از نظر فنی باعث می شود “کاملا واقعی” نباشد، اما رندرها رو ببینید (تصویر بالا) آیا شما متوجه غیر طبیعی بودن ساز ویالون می شوید یا خیر. رندرهایی را ارائه می دهد که با بی طرفانه ترین موتورهای رندر موجود در بازار قابل مقایسه است و این کار را با سرعتی چند برابر سریعتر از موتورهای رندر سنتی تر انجام می دهد. این به شما انعطاف‌پ ذیری بی‌ نظیری در صحنه‌هایتان می‌دهد، زیرا می‌ توانید به راحتی ببینید که محصول نهایی خیلی زودتر از سایر موتورهای رندر در دسترس خواهد بود.

موتور Octane – Otoy

octane

Octane توسط OTOY یکی از پرکاربردترین موتورهای رندر در جهان است و دلیل خوبی هم دارد. اگر Redshift یکی از سریع ترین موتورهای رندر بایاس در اطراف است، می توانید Octane را به عنوان یکی از سریع ترین موتورهای رندر بی طرفانه موجود در نظر بگیرید. به این معنی که اگر چیزی می‌خواهید که رندرهای بسیار با کیفیتی به شما ارائه دهد که تا حد امکان از نظر فیزیکی دقیق در دنیای واقعی باشد، نمی‌توانید بهتر از Octane پیدا کنید. سرعت و واقع گرایی Octane مسابقه ای است که در بهشت برای هنرمندان VFX ساخته شده است. بنابراین جای تعجب نیست که اکثریت بزرگی از شرکت های VFX از Octane به عنوان موتور رندر انتخابی خود استفاده می کنند.

موتور V-Ray

Vray

V-Ray یکی از پرکاربردترین موتورهای رندر است. از زمان آغاز به کار خود در سال 1997، V-Ray در بسیاری از زمینه های مختلف استفاده شده است. از فیلم‌ها، نمایش‌ها، بازی‌ها، تبلیغات تا عمران و مهندسی فضایی و ساخت کارکتر رئالیسم. V-Ray همچنین به دلیل عملکرد خوب در صحنه‌های آرک ویز داخلی و خارجی در میان انبوه معماری بسیار محبوب بوده است. از آنجایی که V-Ray برای مدتی طولانی وجود دارد، پایگاه بزرگ طرفداران و جامعه حمایتی ایجاد کرده است. این امر به این معنی است که گنجینه ای واقعی از آموزش ها و مطالب دیگر وجود دارد که می توانید از آنها برای یادگیری V-Ray استفاده کنید. اما بلوغ V-Ray نیز در برخی جنبه ها نقطه مقابل آن است. V-Ray تمایل دارد اطلاعات زیادی را به شما بدهد و تنظیمات زیادی را روی دامان شما بیاورد، این موضوع می تواند کار را کمی برای تازه کاران دشوار کند، خوشبختانه VRAY روز به رزو بهتر و بهتر می شود.

موتور Corona

موتور کرونا را می توانید به عنوان جایگزین V-Ray استفاده کنید، با این تفاوت که کار با آن آسان تر است. و این به این دلیل است که کرونا روش فوق‌العاده‌ای برای کار کردن دارد. برای اینکه همه چیز زیبا به نظر برسد، نیازی به سر و صدا کردن با صدها تنظیمات یا تغییر اعداد نیست. کرونا به گونه ای طراحی شده است که بیشتر تنظیمات آن به شکل بصری باشد و این کار به راحت تر شدن کار کمک کند. از نکات ضعف این موتور می توان به دیتابیس کم اشاره کرد چرا که این موتور تقریبا جدید است و تا زمانی که دیتابیس آن بزرگ شود ممکن است مدتی طول بکشد.

موتور Arnold

آرنولد یکی دیگر از موتورهای یکپارچه در همان مسیر اکتان یا وی ری است. در صنایع مختلفی از فیلم‌ ها و نمایش‌ ها گرفته تا بازی‌ ها، تجسم‌ سازی و موارد دیگر استفاده می‌ شود. موتور رندر آرنولد بر قابلیت استفاده و پایداری برای گردش کارهای تولید بزرگ متمرکز شده است. اگر خواهان فوتو رئالیسم هستید، یکی از بهترین موتورهای رندر در اطراف برای رسیدن به آن است. و همه این کارها را بدون گرفتار شدن با هزاران تنظیمات و چیزهایی که باید تغییر دهید انجام می دهد. آرنولد یک موتور بسیار بهینه و پایدار است، و برای پروژه های بزرگ کاملا قابل اعتماد است. همچنین همگام بودن با نرم افزارهای Autodesk از مزیت این موتور می باشد.

موتور Pixar – Renderman

RenderMan یک موتور رندر است که اخیراً با انتشار پلاگین bridge خود برای Blender و ساخت یک نسخه رایگان غیرتجاری از موتور، سر و صدای زیادی پبا کرده است. در مقایسه با برخی دیگر از موتورهای رندر موجود در این لیست، RenderMan محبوبیت کمتری دارد، اما این بدان معنا نیست که از قدرت کمتری برخوردار است. پیکسار، همراه با نرم‌افزار سه‌بعدی داخلی خود، از RenderMan به‌عنوان موتور رندر اصلی برای تمام فیلم‌های انیمیشن اخیری که تولید می‌کند مانند Toy Story 4، Soul، Luca و غیره استفاده می‌کند. تیم RenderMan اخیراً نسخه رایگان و غیرتجاری خود را منتشر کرده است. موتوری که به شما امکان می دهد از قابلیت های موتور مانند RenderMan XPU – RenderMan’s GPU استفاده کنید.

جمع بندی

امیدواریم که تمام توضیحاتی که دادیم بتوانید به شما در انتخاب رندر مناسب کارتان مفید باشد. دقت داشته باشید که انتخاب موتور رندر کاملا بسته به نرم افزار و نوع رندر دارد. شما می توانید برای گرفتن مشاور در زمینه خرید سیستم گیمینگ و سیستم رندرینگ با ما در آرتا تماس بگیرید و از راهنمای قبل از خرید استفاده لازم را بکنید.