شاید بتوان گفت یکی از بهترین برنامه شبکه اجتماعی ” تلگرام ” می باشد. این برنامه جذاب خصوصاً برای ایرانی ها و روس ها؛ دارای قابلیت های متعددی میباشد که معدود شبکه های اجتماعی آنرا دارا می باشند. با اینکه شبکه اجتماعی واتساپ محبوب ترین در جهان به حساب می آید و بیش از 1 میلیارد نصب فعال دارد ولی دارای محدودیت های بسیاری هست و عملاً در بعضی مواقع نا امید کننده ظاهر می شود. تلگرام به خاطر اینکه به اصطلاح منبع (Open Source) باز هست خیلی از برنامه نویسان اپ های غیر رسمی با ویژگی های متنوعی را برای آن ایجاد کرده اند در صورتی که تلگرام رسمی خیلی از این ویژگی ها را دارا نمی باشد.

اما مشکل اصلی در تلگرام های غیر رسمی نبود امنیت کافیست ، و همیشه این مشکل بلای جان کاربران شده است. بنابراین اگر شما قصد دارید از ویژگی های متنوع این نسخه ها استفاده کنید باید با احتیاط اقدام به نصب آنها کنید و هر تلگرام غیر رسمی را نصب نکنید. مهمترین دلیلی که کاربران ایرانی را به سمت استفاده از تلگرام های غیر رسمی سوق داده است، ضد فیلتر بودن آنها یا دور زدن فیلترینگ می باشد. متاسفانه این برنامه محبوب در ایران بنابر اتفاقاتی از سوی مقامات ایران فیلتر شده است و به صورت عادی نمی توان از آن استفاده کرد.

در این مقاله سعی کرده ایم بهترین تلگرام های غیر رسمی که دارای ویژگی های بسیاری هستند و از ضریب امنیت بالایی نیز برخوردار می باشند را معرفی کنیم. قبل از شروع جداً توصیه می کنیم از نصب هرگونه تلگرام غیر رسمی پرهیز کنید ، خصوصاً تلگرام هایی که در گروه ها و یا کانال ها معرفی می شود و در فضایی غیر از پلی استور به اشتراک گذاشته شده اند. حداقل پلی استور سعی می کند برنامه هایی که مخرب هستند حذف کرده و با نصب آنها مخالفت کند. در ایران نیز تلگرام هایی مانند طلاگرام و تلگرام طلایی مدتی با عنوان ضد فیلتر بودن فعالیت کردند و بسیاری از اطلاعات کاربران را به راحتی سرقت کردند، برای همین در نصب تلگرام و یا هر برنامه غیر رسمی و ناشناخته ای جداً احتیاط کنید.

تگلرام غیر رسمی به نام BestGram : 

یکی از بهترین تلگرام های غیر رسمی حال حاضر می باشد و دارای امکانات بی نظیری نیز هست . مهمتری ویژگی این تلگرام تور داخلی است که می تواند فیلتر را دور زده و بدون استفاده از پروکسی خارجی به سرور تلگرام متصل شود. از دیگر ویژگی های آن طبقه بندی کانال ، گروه ، ربات و … ، حذف کانال و یا نوشته در زیر مطالب اشتراکی و … می باشد. سرعت تور آن نیز قابل قبول بوده و حتی برای راه اندازی نیز نیاز به پروکسی خارجی ندارد و می توانید هم اکنون این برنامه را از پلی استور دانلود کرده و استفاده کنید. دقت کنید تنها این برنامه را از پلی استور دریافت کنید. یکی دیگر از ویژگی های خوی این برنامه کم بودن تبلیغات می باشد و به شدت میزان تبلیغات آن کم و غیر آزاردهنده است برخلاف روش هایی چون استفاده از MTproto که به شدت تبلیغ دارند و واقعا آزاردهنده می باشند.

تلگرام غیر رسمی با عنوان BGram : 

این تلگرام هم مانند تلگرام BestGram می تواند از فیلترینگ عبور کند و در درون خود تور دارد. البته گاهاً با افت سرعت و وصل نشدن نیز مواجه خواهید شد ولی در اکثر مواقع پروکسی آن جواب می دهد و نیازی به استفاده از پروکسی خارجی ندارید . این برنامه نیز مانند قبلی ویژگی های متنوعی دارد که استفاده از آن را لذت بخش تر می کند. مخصوصاً در قسمت پروفایل تغییرات زیادی نسبت به تلگرام اصلی دارد.

تلگرام غیر رسمی Plus Messenger : 

یکی از تلگرام های غیر رسمی و کاربردی که تقریباً محبوب ترین نیز به حساب می آید پلاس مسنجر می باشد. تلگرام غیر رسمی که سعی کرده است امنیت را در کنار تغییرات جزئی و مهم حفظ کند. تغییرات میزان تغییرات در این نسخه از تلگرام کمتر است ولی مهمترین ویژگی را دارا می باشد و آن طبقه بندی کانال ها و گروه ها و … است. البته همانند تلگرام اصلی قسمتی برای قراردادن پروکسی دارد و به صورت پیش فرض پروکسی در درون آن تعبیه نشده و نمی تواند بدون پروکسی خارجی فعالیت کند.

تلگرام غیر رسمی Telegram X : 

تلگرام ایکس در اصل نسخه دیگری از تلگرام و از شرکت مادر می باشد. بنابراین از لحاظ امنیت کاملاً می توان به آن اعتماد کرد. تلگرام سعی کرده است برخس از ویژگی هایی را که در نسخه اصلی قرار نداده در این نسخه قرار دهد. البته واقعا جزء سوالهای عجیب این است که چرا تلگرام این ویژگی ها را در درون خود تلگرام اصلی قرار نمی دهد مانند طبقه بندی کردن که بسیار کاربردی هست و میتواند کاربر را از سردرگمی نجات دهد. به هر صورت تلگرام ایکس یکی دیگر از تلگرام های غیر رسمی و دارای امنیت است که می توانید از آن استفاده کنید ، هرچند که مانند نسخه اصلی باید پروکسی به آن معرفی کرده و بدون پروکسی در ایران کار نمی کند.

تلگرام غیر رسمی X Plus Gram :

یکی دیگر از تلگرام های غیر رسمی دارای پروکسی داخلی می باشد البته نسبت به مابقی نسخه های معرفی شده از امنیت کمتری برخوردار است ولی در مقایسه با دیگر نسخه ها از محبوبیت بیشتری برخوردار است. و سعی کرده است در کنار پروکسی داخلی ویژگی هایی را برای زیباتر شدن تلگرام استفاده کند همچون تغییر شکل فونت و رنگ بندی تلگرام و حتی تغییرات در تم تلگرام که می تواند در جذاب تر شدن این شبکه اجتماعی کمک کننده باشد.