در بخش اول ما به سراغ سه نرم افزار DAW یا همان Digital Audio Workstation رفتیم. سه نرم افزاری که می توان آنها را پرچمدار این حوزه دانست. در کشور ما نیز نرم افزارهایی که در بخش اول نام بردیم استفاده زیادی می شود. اما حقیقت این است که آن سه نرم افزار به دلیل پیچیده بودن کار با آنها و البته کاملا حرفه ای بودن آنها فقط کسانی به سمت این نوع DAW ها می روند که کاملا با صوت و تنظیم آهنگ آشنایی کاملی دارند و تمام فوت و فن موسیقی و تنظیم را به صورت استادانه آموخته اند. اگر شما تازه کار هستید نمی خواهید شما را ناامید، بلکه قصد ما این است که ابتدا بهتر است به سراغ نرم افزارهای کمی سبک تر رفته و سپس اگر علاقمند هستید به سمت حرفه ای ها خیز بردارید. این راهم اضافه کنم که سه نرم افزار PreSonus Studio One، Steinberg Cubase Pro و Tracktion Waveform Pro را می توان از همان ابتدا آغاز کرد و اگر می خواهید از همان ابتدا به سراغ این نرم افزارها بروید می توانید این کار را انجام دهید فقط دقت داشته باشید که بهتر است پیش زمینه ای از موسیقی داشته باشید، پیش زمینه ای مانند شناخت درست آکوردها و نُت ها، و شناخت کلی حداقل به صورت آماتور داشته باشید. در این بخش به سراغ نرم افزار های محبوب دیگری خواهیم رفت که کار با آنها کمی ساده تر از سه نرم افزار بخش اول است. دقت داشته باشید که اگر برای خرید سیستم مناسب موسیقی علاقه دارید می توانید با ما در آرتا پی سی در تماس باشید تا بهترین سیستم را برای کار خود داشته باشید، هنگام خرید سیستم موسیقی می بایست به نکات مهمی از جمله خرید پردازنده مناسب، حافظه رم ایده آل استفاده کرد، برخی کسانی که اطلاعات کافی از سیستم مناسب موسیقی ندارند ممکن است به شما در ابتدا کارت گرافیک را معرفی کنند که کاملا اشتباه و غیر ضروری است کارت گرافیک صرفا برای خرید سیستم گیمینگ و سیستم رندرینگ کاربرد دارد و برای خرید سیستم مناسب موسیقی بهتر است هزینه خود را روی پردازنده و رم خرج کنید. خب بریم به سراغ نرم افزار ها.

نرم افزار Reason Studio Reason 12

reason-12

نرم افزار Reason فقط یک DAW نیست بلکه یک سنتی سایزر کامل است که مجموعه عظیمی از سینت ها، درام، سمپلرها و افکت ها را برای تولید آهنگ های چند لایه ای در ابعاد عالی به شما ارائه می دهد. هر سینت یا دستگاه می تواند برای سازنده الهام بخش یک قطعه موسیقی باشد، پر از تنظیمات و امکاناتی است که شما را به خلق اثری زیبا یاری می کند. از بهترین ویژگی های این Reason می توان به سادگی کار با آن کار کرد. همچنین در Reason 12 یک Mimic خلاق وجود دارد که برای بیت میکرهای مدرن بسیار مناسب باشد چرا که می توان از درهم شدن محیط کار جلوگیری کرده و همچنین برش دادن، حرکت سریع بین تایم لاین از آن استفاده کرد. نرم افزار Reason  با تمامی میکسرها و پلاگین های روز دنیا سازگار است و از این حیث هیچ مشکلی برای شما وجود نخواهد داشت. از مهمترین ویژگی های Reason 12 می توان به نکات زیر اشاره کرد:

 • سینت ها، سمپلرها، درام های ایده آل
 • ابزارهای عالی برای رک شما (rack)
 • کنسول میکس بزرگ
 • می توان آن را به عنوان پلاگین آن را در سایر DAWها استفاده کرد

نرم افزار Image Line FL Studio

محیط نرم افزار FL Studio

نرم افزار دوست داشتنی و جذاب همه. نرم افزار FL Studio یک DAW عالی است چرا که به شکل متفاوتی عمل می کند. در این نرم افزار از توالی صداها نت و ملودی و یا آکورد خلق می شود. این توالی گامها باعث شده تا نرم افزار مورد علاقه هنرمندان موسیقی سبک الکترونیک به شمار آید. از نظر بصری شاید FL Studio  زیباترین نرم افزار در بین تمامی DAW ها باشد. استفاده از رنگ ها و افکتها به شکل ایده آلی طراحی شده است. بیش از هر نرم افزار DAW در این نرم افزار شاهد افکتها، سنتی سایزرها و سازها به صورت پیش فرض هستیم. نرم افزار FL Studio ساختار فشرده سایر DAW ها را ندارد و به شما آزادی عمل بسیار بالایی را در خلق موسیقی ارائه میکند. این نرم افزار شاید تمامی ابزارهای خلاق Studio One و Cubase را نداشته باشد اما خلاقیت شما را دو چندان خواهد کرد. ما در آرتا پی سی برای شروع این نرم افزار را به شما پیشنهاد می کنیم. از ویژگی های این نرم افزار می توان به نکات زیر اشاره کرد:

 • سیستمی عظیم برای تولید موسیقی الکترونیک
 • افکت ها و ابزارهای Synth بسیار بالا
 • خلاقانه و نوآوری در محیط تایم لاین
 • همه چیز قابل دست کاری و تنظیم است
 • روان بودن محیط کار
 • جذاب بودن ظاهر نرم افزار
 • هم مبتدی ها و هم حرفه ای ها می تواند به راحتی با آن کار کنند

در مجموع نرم افزارهای زیادی وجود دارند که ما به آنها اشاره نکرده ایم. به عنوان مثال نرم افزار AVID Pro Tools که یک استاندارد برای ضبط صدا و به خصوص برای DJها را باید نام برد اما قرار ندادن آن به دلیل حرفه ای بودن بسیار بالا و همچنین محیط کاری گیج کننده آن را قرار نداده ایم. اگر قصد سیستم مناسب صوت و ساخت موسیقی را دارد می توانید با ما در آرتا پی سی در تماس باشید تا قبل از خرید از متخصصین ما برای امر خرید بهرمند شوید. گروه آرتا پی سی یکی از بهترین ارائه کننده های سیستم گیمینگ و رندرینگ در کشور می باشد.