مقدمه

کمتر کسی را می توان یافت که تا به حال استریمی ندیده باشد و یا حتی یک استریمر را دنبال نکند. استریم زنده چیست؟ چرا این کار محبوبیت زیادی پیدا کرده است؟ برای راه اندازی و خرید کامپیوتر برای استریم به چه چیزهایی باید دقت کرد؟ با هم در ادامه همراه باشید.

استریم و استریمر چیست؟

اگر بخواهیم یک تعریف ساده و جامعی از استریم داشته باشیم می توان اینگونه توصیف کرد که استریم یعنی مشاهده ویدیو یا صوت به صورت زنده یا ضبط شده در فضای اینترنت بدون ذخیره کردن یا دانلود آن بروی سیستم است. از مزیت های استریم کردن می توان به سرعت دسترسی آن اشاره کرد. اما در قیاس با دانلود شما می بایست فایل صوتی یا تصویری را ابتدا دانلود و سپس مشاهده کنید از سوی دیگر، استریم به شما امکان می‌دهد تا هنگام دانلود فایل با آن تعامل داشته باشید. این به این معنی است که برای شروع تماشای فیلم یا موزیک اصلاً نیازی به صبر طولانی نخواهید داشت. بسته به سرعت اینترنت ویدیو به اصطلاح Buffer شده و برای شما پخش می شود. از سایت های معروف و محبوب دنیا می توان به YouTube، Twitch، Netflix، Spotify، DeLive،  SoundClouds و غیره اشاره کرد.

استریمر: به شخصی که محتوای ویدیویی یا صوتی استریم کند استریمر می گویند. در بخش گیمینگ استریمرهای بسیاری وجود دارند که برخی از آنها درآمد بسیار بالایی نیز از طریق استریم کردن بازی های ویدویی بدست می آورند که از معروفترین آنها می توان به Ninja، Shourd اشاره کرد.

سیستم استریم آرتا پی سی

مزایا و معایب استریم:

  • پخش استریم فوری است – محتوای استریم بدون در نظر گرفتن حجم فایل صوتی یا تصویری، تقریبا فوراً پخش می شود و نیازی نیست منتظر بمانید تا کامل دانلود شود.
  • استریم به فضای ذخیره سازی نیاز ندارد. برخلاف روشی دانلود شما برای مشاهده محتوا نیازی به هارد دیسک و فضا خالی ندارید.
  • اکثر سایت ها و برنامه های استریم به شما امکان می‌دهند آزادانه محتوای مورد نظر را مشاهده و تماشا کنید، به این معنی که مجبور نیستید از برنامه کابلی یا رادیویی با تایم مشخص پیروی کنید.

از سوی دیگر، استریم دارای محدودیت هایی است:

  • شما به یک اتصال اینترنتی خوب نیاز دارید. فقط در صورتی می‌توانید استریم کنید که به اینترنت متصل باشید، بنابراین نمی‌توانید از خدمات پخش استریم بدون داده تلفن همراه، Wi-Fi یا اتصال اترنت استفاده کنید.
  • استریم یک فعالیت در زمان واقعی RealTime است. برای مثال، اگر می‌خواهید بعداً دوباره همان فیلم را تماشا کنید، باید هر بار که آن را پخش می‌کنید، به اینترنت متصل باشید. در مقابل، یک فایل دانلود شده برای پخش نامحدود فقط یک بار باید دانلود شود.
  • ممکن است سرعت اتصال به اینترنت شما محدود شود. اتصال شما باید به اندازه کافی سریع (و قابل اعتماد) باشد، در غیر این صورت مشاهده کردن ویدیو به صورت آنلاین یا استریم کردن با قطع و وصل شدن همراه است.

خرید کامپیوتر استریم:

استریم کردن امری جذاب و حتی درآمدزا می باشد. اما برای استفاده و راه اندازی یک سیستم استریم نیازمند دقت در انتخاب و دانستن قطعات مورد نیاز می باشید. خرید سیستم گیمینگ و یا استریم در ابتدا باید مشخص کنید که چه محتوایی را میخواهید استریم کنید. اگر بخواهیم قویترین سیستم برای استریم را در نظر بگیریم بهتر است سراغ یک ستاپ گیمینگ برویم. در ادامه قطعات مهم برای داشتن یک ستاپ ایده آل برای استریم گیمینگ را بازگو می کنیم.

پردازنده CPU:

برای خرید پردازنده مناسب گیمینگ باید به یک امر مهم دقت کرد. پردازنده ای باید انتخاب شود که از فرکانس پایه و قدرت تک هسته ای بالا برخوردار باشد چرا که در بازی های ویدیویی مولتر ترد اهمتی آنچنانی ندارد و قدرت Single Core برتری بسیار خوبی می تواند برای شما داشته باشد. انتخاب ما برای پردازنده در بخش گیمینگ، نسل 12 شرکت اینتل می باشد.

کارت گرافیک GPU:

مهمترین قطعه برای هر سیستم گیمینگ، کارت گرافیک آن است. همواره برای سیستم گیمینگ-استریم ما پرچمدارهای شرکت NVIDIA را پیشنهادی میکنید. بهترین گزینه از نظر ما در آرتا پی سی، مدل های RTX 3060 Ti، RTX 3070 و RTX 3080 می باشد. مدل NVIDIA GeForce RTX 3090 با توجه به قیمت بسیار بالای آن از نظر ما صرفه اقتصادی نداشته و سایر مدل ها کاملا کافی می باشد.

مقدار حافظه رم RAM:

حافظه رم برای گیمینگ نهایت 16 گیگابایت کافی می باشد. اما از آنجا استریمرها کارهای تدوین نیز انجام میدهند، پیشنهاد ما از 32 گیگابایت به بالا می باشد. ما در آرتا پی سی همیشه به کاربران پیشنهاد میکنیم که رم ها را به صورت دو کاناله نصب کنند. نسل رم نیز DDR4 و یا DDR5 انتخاب های آرتا پی سی می باشد.

مادربرد، حافظه و سایر قطعات:

مادربرد برای گیمینگ و استریم می بایست دارای دو ویژگی مهم باشد، تعدد اسلات ها و تعدد پروتهای USB. ما در آرتا پی سی مادربردی را انتخاب می کنیم که از نظر اقتصادی به صرفه و امکاناتی مناسب را به کاربران ارائه دهد. از نظر حافظه نیز همواره NMVE را انتخاب میکنیم و برای آرشیو نیز از هارددیسک هایی با مقدار حافظه ی بالای 2 ترابایت. سایر قطعات مانند استیم دک و کیس نیز بسته به سلیقه مشتری انتخاب می شود.