شرکت Razer سازنده تجهیزات حرفه ای و لپتاپ های گیمینگ به صورت سنتی مشتری پردازنده های اینتل بوده است. اما به نظر میرسد که این موضوع در حال تغییر باشد. براساس یک بنچمارک از نرم افزار  3DMark که توسط @_rogame کشف شده یک دستگاه لپتاپ جدید با پردازنده AMD سری 5000 از خانواده پردازنده های لپتاپی Cezanne مشاهده شده است. نکته جالب در مورد این بنچمارک ثبت شده پلتفرمی است که پردازنده برروی آن نصب شده، دستگاه Rzaer مدل PI411.

 

اولین قدم

این مدل رسما اولین لپتاپ Razer مبتنی بر AMD خواهد بود. البته اطلاعات دقیقی در مورد ساختار این دستگاه در دست نیست، اما اطلاعات ابتدایی در این مورد وجود دارد. برای شروع می توان به پردازنده رده بالای AMD Ryzen 9 5900HX اشاره کرد، که پردازنده ای با قابلیت پشتیبانی از اورکلاک است. این پردازنده ی 45 واتی قابلیت افزایش توان تا 54 را دارد اما با سابقه ای که از لپتاپ های Razer وجود دارد بعید است که توان خنک کنندگی کافی برای اورکلاک کردن آن در این دستگاه گنجانده شده باشد.

 

مشخصات فنی

در مورد بقیه مشخصات سخت افزاری این دستگاه می توان به 16 گیگابایت رم، استفاده از پردازنده گرافیکی RTX3060  ساخت Nvidia و حافظه SSD به ظرفیت 512 گیگابایتی اشاره کرد. به علاوه آنطور که از نام دستگاه که PI411 است می توان حدس زد که این یک لپتاپ یک مدل با مانیتور 14 اینچی خواهد بود.

 

و در نهایت

هنوز مشخص نیست که آیا این لپتاپ هیچگاه به بازار عرضه خواهد شد یا خیر. از آنجایی که تا کنون هیپ وقت Razer لپتاپی مجهز به پردازنده های AMD تولید نکرده است، ممکن است این مدل تنها یک نمونه مهندسی باشد که کمپانی در حال آزمایش کردن برروی آن است. البته مثل همیشه باید منتظر بود و زمان همه چیز را مشخص خواهد کرد.