تدوین و میکس ویدیو، جلوه های ویژه و ساخت انیمیشن به سیستم قدرتمند و بالارده نیاز دارد. خرید سیستم با قطعات بروز و به اصطلاح High-End میتواند از اتلاف وقت گرانبهای شما جلوگیری کند. رندر کردن یک پروژه ویدیویی با وضوح 4K یا بالاتر مستلزم خرید قطعات بروز می باشد. انتخاب سیستم مناسب برای تدوین شاید برای کسانی که اطلاعات کافی از نحوه عملکرد قطعات ندارند، کمی دشوار باشد. اگر از آن دسته کسانی هستید که قرار است کار تدوین را شروع کنید و نمیدانید چه سیستمی را خریداری کنید و اطلاعات درستی نیز ندارید، این مطلب می تواند به شما کمک کند تا قطعات مناسب برای تدوین را بهتر بشناسید.

ARTAPC Editing

پردازنده CPU:

پردازنده پایه و اساس یک سیستم تدوین است. تعداد هسته های یک پردازنده سرعت اجرای دستورات را بالا می برد. اگر سیستم خریداری شده شما از پردازنده ضعیفی برخوردار باشد، کار تدوین ویدیو برای شما عذاب آور می شود و سرعت کار شما نیز بشدت پایین می آید. اکثر برنامه های مدرن تدوین مانند Sony Vegas، Adobe Premiere، Final Cut Pro از اکثر هسته های موجود در پردازنده و تعداد رشته های پردازنده استفاده می کنند. با این اوصاف خرید یک پردازنده برای یک تدوینگر ویدیویی امری حیاتی و بسیار مهم است. (دقت داشته باشید که اگر شما با نرم افزار DaVinci Resolve کار میکنید انتخاب کارت گرافیک قدرتمند را در اولیت خود قرار دهید، این بدین معنا نیست که پردازنده در این نرم افزار اهمیت ندارد اما الویت با کارت گرافیک می باشد.) به طور کلی، CPU جایی است که شما باید بیشترین هزینه از بودجه خود صرف کنید. پیشنهاد ما برای شروع باید پردازنده ای 6هسته ای را انتخاب کنید، هرچه سایز ویدیو Resolution شما بزرگتر باشد، سرعت پردازنده نیز می بایست بالاتر برود.

 

کارت گرافیک:

شاید منطقی به نظر نرسد، اما کارت گرافیک برای تدوین ویدیو و سایر کارهای ویرایش تصویر از اهمیت کمی برخوردار می باشد. در مقایسه با CPU معمولا شما برای تدوین به کارت گرافیک قدرتمندی نیاز ندارید و در این بخش هزینه کردن کار اشتباهی است. البته به استثنای کسانی که با نرم افزار DaVinci Resolve تدوین می کنند، چراکه این نرم افزار در درجه اول به جای CPU از کارت گرافیک تغذیه می کند. در واقع به جز نمایش تصویر اکثر نرم افزارهای تدوین هیچ نیازی به کارت گرافیک ندارند. با این حال، نرم افزارهای مدرن از کارت گرافیک برای رندر و انکود کردن از شتاب دهنده کارت گرافیک می توانند استفاده کنند و سرعت رندر شما را به شدت بالا خواهد برد. داشتن یک کارت قدرتمند صرفا برای خروجی می تواند به کار شما بیایید، در غیر این صورت اگر شما از نرم افزار DaVinci Reslove استفاده ای ندارید می توانید کارت گرافیک معمولی و ارزان قیمت تهیه کنید. پیشنهاد ما کارتهای شرکت NVIDIA می باشد. چرا که با داشتن شتاب دهنده CUDA می تواند سرعت انکود و رندر شما را بشدت افزایش دهد، با اینکه شرکت AMD با OpenCL در حال تلاش برای ارائه بهتر در بخش شتاب دهنده است، اما شرکت انویدیا همچنان پیشتاز در این امر است و مانیز به شما توصیه می کنیم که از کارت های این شرکت استفاده کنید. برای شروع بهترین انتخاب GTX 770 و یا GTX 1050 می باشد.

نرم افزار Adobe Premier Pro
محیط نرم افزار Adobe Premiere

حافظه رم:

داشتن رم کافی برای نمایش و تدوین ویدیو در محیط نرم افزار امری ضروری است. اگر ویدیو با وضوح فول اچ دی 1080p تدوین میکنید، پایین ترین مقدار رم 8 گیگابایت پیشنهاد می شود. اما اگر ویدیوهایی با وضوح 4K به بالا را تدوین می کنید رم 16 گیگابایت را توصیه میکنیم. در بیشتر مواقع، هر چه مقدار رم بیشتری داشته باشید کار شما نیز راحتر است. سعی کنید رم خود را از 16 گیگابایت به بالا انتخاب کنید. اگر بودجه شما بالاست 32 گیگابایت رم نیز می تواند ایده آل باشد.

حافظه ذخیره سازی:

وقتی صحبت از حافظه و هارد می آید، دو گزینه وجود دارد حافظه های جامد SSD و هارد دیسک ها HDD. هر دو این حافظه ها برای کار تدوین امری مهم است. توصیه ما بدون شک حافظه های SSD می باشد. خرید حافظه هایی باسرعت بالا می تواند بسیار به کمک شما بیایید. فرض کنید شما قرار است با فایل های 4K و خام RAW کار کنید. حجم بالا و انکود خام این نوع ویدیوها در بحث تدوین سرعت بالای خواندن و نوشتن یک حافظه امری ضروری است. شما همواره در حال تدین ویدیو هستید این ویدیوها مستقیما از حافظه ای که روی آن قرار دارد خوانده می شود و مدام در حال خواندن است. به طور خلاصه اگر بخواهیم بگوییم یک یا دو حافظه NVMe با سرعت بالا خریداری کرده و یک حافظه HDD با حجم بالا برای آرشیو. فایل های ویدیویی که قرار است تدوین شوند را ابتدا روی حافظه پرسرعت SSD خود قرار دهید و پس از رندر آنها را به HDD منتقل کنید. بهترین راه برای تدوین راحت و روان این است که فایل های در حال تدوین خود را روی SSD ها قرار دهید.


مادربرد:

خرید یک مادربرد از نظر اهمیت در جایگاه آخر قرار میگیرد. صرفا مادربردی را انتخاب کنید که از تنوع پورت های مناسبی برخوردار باشد و تمامی قطعات خریداری شده به خوبی بروی آن نصب شوند. دقت داشته باشید مادربردی را انتخاب کنید که در بخش رم RAM حالت دو کاناله را پشتیبانی کند. هرچه اسلام رم بیشتر باشد در آینده به سود کاربر می باشد چراکه میتواند به راحتی رم های بیشتری در صورت نیاز اضافه کند.

در مجموع باید گفت برای خرید سیستم مناسب تدوین، ابتدا می بایست پردازنده قدرتمندی را انتخاب کرد و مابقی قطعات در جایگاه های بعدی قرار میگیرند. اگر به دنبال خرید سیستم مناسب برای تدوین هستید و نمی دانید چه قطعاتی مناسب کار شماست، جای نگرانی نیست با مشاوره رایگان ما در آرتا پی سی می توانید به راحتی سیستم مناسب برای کار خود را تهیه کنید. با تماس به متخصصان ما در آرتا پی سی به راحتی و با اطمینان به خرید بپردازید. برای خرید سیستم رندرینگ و یا سیستم گیمینگ می توانید به سایت آرتا پی سی مراجعه کنید و از خدمات 24 ساعت آنلاین برخوردار بشوید. گروه آرتا پی سی با در اختیار داشتن متخصصان حوزه رندر و گیمینگ کمک بسیار مناسبی می تواند برای شما باشد.