بلندر:

طی سالهای اخیر نرم افزار بلندر پیشرفت های بسیار زیادی را تجربه کرده است. محبوبیت روز افزون این نرم افزار باعث شده که کاربران بیشتری در کشور ما هم به سمت این نرم افزار بروند. بهترین ویژگی این نرم افزار را میتوان رایگان بودن و حجم بشدت پایین عنوان کرد. مدل سازی، انیمیت، رندرینگ، داینامیک و تمامی کارهایی که یک نرم افزار حرفه ای در زمینه سه بعدی می بایست انجام دهد را در اختیار کاربر قرار می دهد. برای خرید سیستم مناسب بلندر Blender و مشاهده سیستم مورد نیاز این نرم افزار قدرتمند و دوست داشتنی با ما همراه باشید

برای انتخاب قطعات مناسب برای نرم افزارهای سه بعدی می بایست نوع کاربری خود را مشخص کنید، آیا شما صرفا کارهای مدلینگ انجام می دهید، انیماتور هستید، جلوه های ویژه انجام می دهید و یا سایر موارد. به دلیل گسترده بودن دنیای سه بعدی نمیتوان همه این سیستم ها را در یک مطلب قرار داد اما در حد امکان ما برای شما مشخص خواهیم کرد.

محیط نرم افزار Blender
محیط نرم افزار Blender

کدام پردازنده مناسب است؟ مادربرد کدام گزینه بهتر است؟

بلندر تا جایی که در توان دارد از قدرت چند رشته Multithreading را استفاده می کند، اما در برخی مواقع نیز از قدرت تک هسته پردازنده استفاده می کند. اگرچه کاربر میتواند تشخیص دهد که کدام بخش بار بیشتری را بروی کدام قسمت پردازنده قرار گرفته است. اگر می خواهید از تمام ویژگی های Blender استفاده کنید، و قصد خرید سیستم مناسب برای تمامی کارها از جمله مدل سازی، انیمیت و… را دارید، می بایست پردازنده ای انتخاب کنید که نه آنقدر قدرتمند باشد که از پس خرید آن عاجز باشید و نه آنقدر ضعیف باشد که صرفا در یک بخش قدرت داشته باشد. پردازنده های پیشنهادی ما  AMD Ryzen 7 5800Xبه صرفه ترین پردازنده برای تمامی کارها و قدرت بسیار مناسب در کنار قیمتی معقول می باشد. اگر قصد خرید پردازنده اینتل را دارید می توانید Intel Core i7-11700K را انتخاب کنید. در بخش مادربرد وسواس خاصی به خرج ندهید و به دنبال مادربردی باشید که تمامی قطعات را به خوبی پشتیبانی کند و اسلات های رم بالایی داشته باشد.

(دقت داشته باشید که نسل جدید پردازنده های اینتل یعنی نسل دوازده هنوز به طور رسمی وارد بازار ایران نشده است، این سری پردازنده ها از قدرت بسیار بالاتر و قیمت مناسبی نسبت به پردازنده های نسل یازده برخودار می باشند اما با توجه به نبود این سری پردازنده ها در ایران فعلا ما نسل یازده را پیشنهاد داده ایم)

کارت گرافیک GPU، چقدر مهم است؟ آیا باید کلی هزینه صرف این قسمت کنیم؟

جواب به این سوال هم بله است و هم یک خیر، این امر باز هم بسته به نوع کار شما دارد. کارت گرافیک امروزه به دلیل کمبود شدید و تولید کم شرکتها به یک کالای لوکس در سیستم ها تبدیل شده و قیمت به شدت غیر معقول آن باعث شده تا کاربر هنگام دیدن قیمت های کارت های گرافیکی شوکه شود. اما برای خرید، بگذارید خلاصه بگوییم که اگر رندر خاصی انجام نمی دهید و رند خروجی کار شما تنها یک فریم است، اصلا نیاز به کارت قدرتمند نیست و صرفا یک کارت گرافیک مجزا با نهایت مقدار 4 گیگابایت حافظه VRAM کفایت می کند. پس اگر کارهای مدل سازی و انیمیت انجام میدهید واقعاً نیازی به کارت گرافیک قوی ندارید پیشنهاد ما نهایت کارت GTX 1060 می باشد. اما از سوی دیگر اگر شما از آن دسته کسانی هستید که به دنبال سرعت خروجی رندر بالا  و یا در زمینه نورپردازی در محیط سه بعدی کار می کنید و بیشتر کار خود را صرف تنظیمات رندر و نور در نرم افزار Blender انجام میدهید کارت سری RTX 3000 می تواند گزینه ای ایده آل باشد پیشنهاد ما RTX 3060 یا بالاتر می باشد. اما دقت داشته باشید که سری RTX 3000 شرکت انویدیا قیمت به مراتب بالاتری نسبت به کارت های قدیمی سری GTX دارند. نرم افزار بلندر Blender در این زمینه واقعا مقدار VRAM را کاملا می تواند پر کند اما فقط در زمینه نورپردازی و RayTracing. شاید بپرسید سری کوادرو Quadro چطور؟ خب اگر وضع مالی مناسبی دارید بی شک قدرتمند ترین کارتهای دنیا در زمینه رندرینگ و سیستم های ورک استیشن سری Quadro هستند اما قیمت بشدت بالای آنها بخصوص در ایران فقط برای کسانی پیشنهاد می شود که کارهای رندر انجام می دهند در غیر اینصورت به هیچ وجه این سری برای کاربران معقول نیست.

حافظه رم RAM:

اگر از بلندر (Blender) فقط برای مدل سازی و انیمیت و کارهای غیر نورپردازی و رندرینگ استفاده می کنید، حداقل حافظه پیشنهادی ما 16 تا 32 گیگابایت می باشد. اما اگر از برنامه های دیگری نیز هنگام کار با بلندر استفاده می کنید، بهترین گزینه 64 گیگابایت می باشد چرا که هنگام کار با بلندر این نرم افزار تا جایی که شما به آن اجازه دهید از رم استفاده خواهد کرد.

حافظه ذخیره سازی SSD:

حافظه پرسرعت می تواند تأثیر شگفت انگیزی بر عملکرد بلندر داشته باشد و هزینه کردن در این قسمت قطعاً نتیجه مناسبی دارد. نرم افزار به طور دائم فایل های در حال اجرا را در فولدر TEMP ذخیره میکند و مدام در حال ذخیره اتوماتیک AutoSave است، این کار برای اکثر کاربران عالی است و میتوان این قسمت را یکی از بهترین ویژگی های نرم افزار بلندر Belnder عنوان کرد. اما این امر میتواند در قسمت I/O و در کل فایل های بزرگ به اصطلاح گلوگاه ایجاد کند. بهترین پیشنهاد ما به شما حافظه های ذخیره سازی NVMe M.2 می باشد، صرف هزینه در این بخش می تواند سرعت عمل و روان بودن کار در تمامی قسمت های یک پروژه را به کاربر هدیه دهد. پس در قسمت هارد به شدت پیشنهاد می شود که از حافظه های پرسعت M.2 و SSD استفاده شود.

در مجموع کار با نرم افزار بلندر و لذت طراحی سه بعدی با خرید یک سیستم مناسب این نرم افزار می تواند تکمیل شود. اگر به دنبال خرید سیستم رندرینگ و یا سیستم گیمینگ هستید متخصصان ما در سایت آرتا پی سی کمک حال شما خواهند بود. با مراجعه به سایت آرتا پی سی می توانید از بهترین قطعات روز دنیا برخوردار شوید.