کار با صوت و در کل میکس و مستر کردن صدا و خرید سیستم مناسب برای این نوع کارها ممکن است کاری چالش برانگیز باشد. نرم و روان بودن محیط کار با نرم افزارهای صوتی به خصوص نرم افزارهای DAW (Digital Audio Workstation) که در حقیقت به نرم افزارهایی گفته می شوند که به طور کامل صفر تا صد کارهای صوتی را انجام میدهند، یکی از این نرم افزارها ادوبی آدیشن Adobe Audition می باشد. خرید سیستم مناسب برای این برنامه شاید از دید کاربران آماتور امری ساده باشد و هر سیستمی میتواند از پس کار با این نرم افزار برآید اما در حقیقت Audition بر برخی مواقع می تواند سیستم و سخت افزار شما را به چالش می کشد. کسانی که کار با نرم افزارهای DAW را انجام میدهند، غیر ممکن است که پلاگین های مورد نیاز خود را نصب نکنند. پلاگین های موسیقی می توانند بسیار حجم بالا باشند همچنین سخت افزار قدرتمندی نیز نیاز داشته باشند. پس برای خرید سیستم مناسب کارهای صوتی باید به موارد زیر دقت کنید:

پردازنده CPU:

پردازنده قلب تپنده سخت افزار و سیستم های صوتی می باشد. تعداد هسته بالا و فرکانس بالای پردازنده برابر است با سرعت بالا. انتخاب پردازنده ضعیف بدون در نظر گرفتن سایر قطعات به کلی کار کند میکند. در نتیجه خرید یک پردازنده قدرتمند برای کار با صدا مهمترین قسمت خرید شما می باشد، پس هزینه های سنگین خود صرف خرید پردازنده کنید. حداقل پردازنده باید 4 هسته و 8 رشته را داشته باشد. در برخی مواقع داشتن پردازنده ای با هسته بالا میتواند تجربه کلی کار با آدیشن (در کل برنامه های DAW) را برای شما لذت بخش کند. اما پیشنهاد ما برای خرید پردازنده و کار با پروژه های متوسط و نیمه سنگین، پردازنده ای با 8 هسته و بالاتر را در نظر داشته باشید. اینتل Core i9-11900 یکی از پردازنده هایی است که میتواند خرید بسیار مناسبی باشد. همچنین پردازنده جایگزین نیز میتوانید پردازنده قدرتمندی مانند AMD Ryzen 7 5800X با 8 هسته و 16 رشته می تواند خریدی مناسب باشد. دقت داشته باشید که پردازنده های قوی تری نیز در بازار می باشد و این بسته به میزان بودجه شما دارد، پس تا می توانید در بخش پردازنده هزینه کنید.

کارت گرافیک GPU:

از همین ابتدا خبر خوشی را به شما میدهم، خرید کارت گرافیک قدرتمند برای کارهای صوتی به هیچ وجه اهمیت ندارد. اگر نمی خواهید کارهایی بجز صوت انجام دهید بهتر است از کارت گرافیک مجتمع استفاده کنید APU مانند سری Ryzen G که از کارت گرافیک مجتمع استفاده میکند. برای اسمبل سیستم مناسب برای کارهای موسیقی همانطور که در بالا اشاره شد پردازنده مرکزی CPU مهمترین قسمت است اما اگر به دنبال خرید کارت گرافیک هستید سعی کنید ارزانترین آنها را انتخاب کنید، به عنوان مثال کارت GTX 1650 میتواند بسیار کافی باشد.

حافظه رم RAM:

مقدار کافی رم می تواند بسیار حائز اهمیت باشد. چرا که بعد از پردازنده حافظه رم مهمترین قطعه در سیستم های صوتی می باشد. حداقل مقدار رم میتواند 16 گیگابایت باشد اما پیشنهاد ما برای قسمت رم 32 گیگابایت به بالا است چرا که برای اینکه پردازنده بهتر کار کند رم نیز می باست با فرکانس و حجم حافظه بالا را در اختیار داشته باشد. حداقل فرکانس رم برای کار راحت از دید ما 3000 مگاهرتز می باشد.

حافظه ذخیره سازی (HDD, SSD):

هنگامی که به این قسمت نگاه میکنیم، نوع کار بسیار مهم است. شما می‌توانید سریع‌ترین سیستم را در جهان داشته باشید، اما اگر CPU نتواند داده‌ها را از HDD به اندازه کافی سریع بخواند، تمام این قدرت به باد خواهد رفت. درحقیقت شما برای کار ابتدا فایل هایی که قرار است با آنها سروکار داشته باشید روی حافظه های پرسرعتی مانند SSD NVMe M.2 قرار داده و پس از خروجی آنها را به حافظه آرشیوی خود که HDD می باشد انتقال دهید. چرا  که شما مدام درحال کار با حافظه SSD خود هستید پس خرید یک SSD پرسرعت می تواند بسیار مهم باشد.

مادربرد Motherboard:

برای سیستم صوتی، انتخاب مادربرد معمولا به یک سوال ساده ختم می شود: به مقدار دستگاه قرار است به مادربرد وصل شود؟، به همین مادربردی را انتخاب کنید که ATX و یا Full ATX باشد، تعداد پورتها به خصوص USB ها به اندازه کافی وجود داشته باشد.

کارت صوتی SoundCard:

اگر از جمله کسانی هستید که میخواهید بهترین کیفیت صدا را در اختیار داشته باشید می بایست از یک کار صوتی جداگانه استفاده کنید. اگر قصد ظبط صدا از طریق میکروفون را داید انتخاب یک کارت صوتی می تواند چالش بر انگیز باشد اما برای کار بانرم افزار Adobe Audition خرید یک کارت صوتی میان رده کفایت میکند.

در مجموع خرید سیستم برای نرم افزار Adobe Audition کار آنقدر سختی نیست و شما می بایست در خرید پردازنده، رم و مادربرد کمی دقت به خرج دهید. متخصصین ما در گروه آرتا پی سی می توانند شما در امر خرید سیستم صوتی و سیستم رندرینگ و همچنین خرید سیستم گیمینگ راهنمایی کنند تا قبل از خرید بتوانید به شکل ایده آلی سیستم خود را تهیه کنید.