قبل از هر چیز باید گفت هنگام خرید بهترین CPU برای بازی، باید عملکرد و ویژگی های پردازنده را با بودجه خود بسنجید. نکات و انتخاب های ما به شما کمک میکند تا بهترین پردازنده نسبت به بودجه خود را انتخاب کنید. اکثر فروشنده ها برای راحت تر کردن کار خود، بالاترین مدل ها را ابتدا به شما معرفی می کنند و آرام آرام مدل های پایین تر را بسته به بودجه به شما پیشنهاد میکنند. به عنوان مثال اولین پیشنهاد همواره بالاترین مدل اینتل یعنی Intel Core i9-12900K است، اما این پردازنده قیمت بالایی دارد و واقعا برای گیمینگ یک خرید غیر ضروری به شمار می رود. این امر نه فقط تخصصی نیست بلکه پول شما را نیز بدون دلیل منطقی از بین می برد. پس بهتر است قبل از خرید پردازنده برای بازی به سراغ متخصص در این زمینه بروید. ما در آرتا پی سی، با در اختیار داشتن متخصصین خبره در زمینه گیمینگ بهترین کمک را به شما در امر خرید سیستم گیمینگ ارائه خواهند داد.

اگر به دنبال خرید بهترین پردازنده برای سیستم گیمینگ هستید، بدون شک اول از همه ذهن اغلب کاربران (بخصوص کاربرانی که اطلاعات کافی در بخش پردازنده ندارند) سراغ بالاترین مدل خواهد رفت. اما از نظر ما در آرتا پی سی بهتر است پردازنده ای را انتخاب کنید که در کنار کارت گرافیک و بودجه شما بهترین عملکرد را در اختیار شما قرار بدهد و مابقی هزینه را در بخش های مختلف سیستم خرج کنید.

کدام مناسب شماست، AMD یا Intel؟

همواره پردازنده های Intel در بخش گیمینگ بهترین امتیازات را کسب میکرد. با معرفی نسل 12 نسل اینتل نیز باز هم شاهد قدرت نمایی اینتل نسبت به تیم قرمز هستیم. این بدین معنی نیست که AMD برای بازی خوب نیست، بلکه در بخش گیمینگ به صرفه نیست، به خصوص با وارد شدن نسل 12 اینتل کار برای AMD بسیار سخت شده است. مهمترین ویژگی یک پردازنده در بخش گیمینگ، قدرت فرکانس تک هسته ای آن است (Single Thread Performance). پردازنده های اینتل اغلب در بخش تک هسته ای قدرت بسیار خوبی را ارائه می کند و نسل جدید نیز از این قائده مستثنی نیست. بازی های روز دنیا بیشتر بار خود را روی کارت گرافیک قرار میدهند. پس پاسخ ما به سوال بالا بدون شک خرید نسل 12 شرکت اینتل می باشد. این نکته را در نظر داشته باشید که پردازنده های AMD در بخش چند رشته ای Multi Thread و به ویژه در بحث رندرینگ با قدرت بسیار بالاتری رتبه نخست را در اختیار دارد. اما ما در این مطلب با بخش پردازش تک هسته ای سر و کار داریم. به طور خلاصه اگر یک قائده را بخواهیم عنوان کنیم اینگونه میتوان گفت که AMD Ryzen در پردازش Multi Task بهتر عمل می کند، در حالی که Intel Core در انجام وظایف تک هسته ای سریع تر هستند.

انتخاب ما در آرتا پی سی به طور خلاصه:

بهترین پردازنده کلی (Overall):

پردازنده اینتل Intel Core i5-12600K

جایگزین: AMD Ryzen 5 5600X

بهترین CPU با ارزش کارایی بالا برای بازی:

پردازنده اینتل Intel Core i9-12900K

جایگزین: AMD Ryzen 9 5950X

بهترین پردازنده از نظر ارزش خرید:

پردازنده اینتل Intel Core i7-12700K

جایگزین: AMD Ryzen 9 5900X

بهترین CPU میان رده برای بازی:

پردازنده Intel Core i5-12400

بهترین پردازنده خوش قیمت و اقتصادی:

پردازنده Intel Core i3-12100

پردازنده با پایین ترین قیمت و عملکرد عالی در بازی:

AMD Ryzen 5 5600G

انتخاب ما در آرتا پی سی:

پردازنده Intel Core i5-12600K می باشد. این پردازنده با در اختیار داشتن 10 هسته و مجموع 16 رشته با فرکانس توربو 4.9 گیگاهرتز و قیمت بسیار مناسب آن بهترین گزینه برای سیستم شما می باشد. قیمت 299 دلاری این پردازنده نسل جدید با پشتیبانی از رم های DDR5 سرعت بسیار مناسبی را برای گیمرها ارائه میکند. برای اطلاع از قیمت روز پردازنده و سیستم گیمینگ با ما در آرتا پی سی در تماس باشید.

سیستم استریم آرتا پی سی

اگر هدف اصلی شما خرید سیستم گیمینگ است، مطمئناً نمی توانید کارت گرافیک را فراموش کنید. خرید بهترین CPU بازی بازار کمک چندانی به شما نمی کند اگر GPU شما قدیمی و ضعیف باشد.  پس اصل را فراموش نکنید چرا که مهمترین بخش هر سیستم برای گیمینگ کارت گرافیک آن است. برای خرید کامپیوتر گیمینگ با بودجه مختلف می توانید به صفحه خرید کامپیوتر گیمینگ آرتا پی سی مراجعه کنید. در آخر باید عنوان کرد که سیستم گیمینگ صرفا فقط یک پردازنده مناسب نیست چرا که کارت گرافیک، حافظه رم، سرعت حافظه ذخیره سازی همگی در اجرای بازی و فریم ریت بالا تاثیر گذار هستند.