ظاهرا ایسوس در حال آماده سازی چیزیست که می توان آنرا حد اعلای یک لپتاپ گیمینگ تمام AMD نامید. به استناد یک پست تاییدیه از نرم افزار CPU-Z، یک مدل جدید از سری لپ تاپ های ROG Strix G15 با ترکیب مرگ بار AMD Ryzen 9 5900HX به عنوان پردازنده و Radeon RX 6800M به عنوان کارت گرافیک، در راه است.

تا پیش از این به طور سنتی ترکیب انتخابی گیمر ها پردازنده اینتل و گرافیک Nvidia بوده است. حالا با تغییر حال هوا در دنیای کامپیوتر های رو میزی و با رسیدن پردازنده های AMD به صدر جدول پردازنده های گیمینگ و با ظهور پردازنده های گرافیکی RDNA2 (کارت های سری 6000 AMD) که در بالاترین سطح با کارت های انویدیا رقابت میکنند، این تغییر را در کم کم در فضای لپتاپ ها می توان دید.

AMD در آغوش ایسوس

چندی پیش خبری منتشر شد که از 30 مدل لپتاپ جدید گیمینگ ایسوس برای سال 2021 فقط دو مدل از آنها به پردازنده های اینتل مجهز هستند و 28 مدل دیگر همه براساس پردازنده های لپتاپی نسل 4 و 5 AMD خواهند بود. البته همه این مدل ها به کارت های گرافیک سری 3000 انویدیا مجهز بودند. حالا با نزدیک شدن به تاریخ معرفی نسخه های لپتاپی از کارت گرافیک های سری 6000 AMD که بر مبنای معماری RDNA2 طراحی شده اند، قرار است بعد از سالها شاهد ظهور لپتاپ های گیمینگ با CPU و GPU هر دو از AMD باشیم.

Asus new gaming lptops for 2021
فهرست مدل های جدید لپتاپ های گیمینگ ایسوس در سال 2021 مجهز به کارت های گرافیک Nvidia

عضو جدید خانواده

لپتاپ هنوز معرفی نشده ایسوس که توسط نشت دهنده معروف @Tum_Apisak بروی توئیتر معرفی شده است، با مدل G513QY عرضه خواهد شد. براساس مدل های قبلی می توان مدل G513 از خانواده ROG Strix G15 خواهد بود ک ین مدل ها تا کنون فقط با کارت های گرافیکی Nvidia عرضه می شده اند.

قلب تپنده

برای شروع باید گفت که G513QY همانطور که از نام آن پیداست (حرف Q در جایگاهی یکی به آخر در نام این مدل نشان دهنده پردازنده های Ryzen نسل 5000 سری H است) به پردازنده ی Ryzen 9 5900HX مجهز خواهد بود. که البته در حال حاضر نیز در خانواده G15 ایسوس لپتاپ هایی با این پردازنده حضور دارند و عرضه شده اند. این پردازنده Zen3 هشت هسته ای از فرکانس پایه 3.3 و فرکانس بوست 4.6 گیگاهرتز برخوردار است. همچنین این پردازنده از قابلیت اورکلاک پشتیبانی می کند و میتوان بازده حرارتی آنرا تا 54 وات افزایش داد که ظرفیت کافی برای اورکلاک را در اختیار کاربر قرار می دهد.

قهرمان جدید AMD

در بخش کارت گرافیک G513QY به پردازنده گرافیکی هنوز معرفی نشده Radeon RX 6800M متکی خواهد بود، که نسخه موبایل (لپتاپی) Radeon RX 6800 خواهد بود. شرکت AMD هنوز بطور رسمی در مورد کارت گرافیک های لپتاپ بر مبنای RDNA2 (Big Navi) خبری منتشر نکرده است، به همین دلیل از مشخصات فنی این کارت اطلاعاتی در دست نیست. تنها اطلاعاتی که از صفحه ثبت CPU-Z میتوان بدست آورد این است که این کارت گرافیک به 12 گیگابایت حافظه اصلی از نوع GDDR6 مجهز است که در مقایسه با نسخه دسکتاپی آن تنها 4 گیگابایت کم تر است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد مشخصات و قیمت این لپتاپ باید منتظر خبرهای رسمی از جانب AMD و Asus باشیم.