شرکت AMD در این چند سال اخیر به معنای واقعی کلمه تحولات چشمگیری در خود به وجود آورده است و توانسته رقیب بسیار خوب و قوی برای رقبایش باشد. به نحوی که حتی در برخی از زمینه ها از رقبای خود پیشی گرفته است. شاید تا چند سال گذشته شرکت های Nvidia و Intel با خیال راحت به فروش محصولات و تغییر لاکپشتی تکنولوژی ادامه میدادند. ولی با حضور قدرتمند این شرکت دیگر این امر میسر نیست . حضور پردازنده های سری Ryzen و همچنین وجود گرافیک های قدرتمندی همچون RX5700XT توانسته تغییرات عظیمی را در صنعت گیم و کامپیوتر به وجود آورده است.

در جدیدترین اخباری که از این کمپانی به گوش میرسد شرکت AMD قصد دارد تا در سری Ryzen 4000 که در لپ تاپ های آینده به کار می رود؛ با توجه به بهینه بودن فوق العاده این سری میزان عمر باتری را 18 ساعت افزایش دهد. مسئله ای که اگر واقعیت داشته باشد و بتواند این شرکت این امر محقق کند تحولی بنیادی در صنعت لپ تاپ خواهد بود. البته خبرها در این همین حد محدود می باشند و ما دقیق نمی دانیم که این 18 ساعت در چه حالت باتری و با چه میزان استفاده از سخت افزار و حتی میزان و شدت نور صفحه نمایش می باشد. شرکت رقیب یعنی Intel  در تلاش است تا بتواند میزان مصرف پردازنده ها و گرافیک خود را در لپ تاپ به شدت کاهش دهد و تا میزان 9 ساعت یک لپ تاپ بتواند کار کند. البته که این دو سخن در حد ادعا است و امیدواریم به حقیقت بدل شود. 

تلاش بسیار زیاد این دو شرکت برای بهینه سازی و حداقل استفاده از انرژی در پردازنده ها می باشد. و خب در پردازنده های 7 نانومتری این مهم محقق خواهد شد. در این معماری قطعاً میزان کارایی به شدت افزایش یافته و میزان مصرف تقریباً نصف خواهد شد. البته AMD توانسته معماری 7 نانومتری داشته باشد ولی شرکت اینتل هنوز محصولی در این زمینه ارائه نداده است و نهایت با 10 نانومتر معماری روانه بازار می شود. باید صبور بود و منتظر ماند تا لپ تاپ هایی که از نسل 4000 Ryzen بهره می برند وارد بازار شوند و ما قدرت و میزان بهینه بودن آنها را بررسی کنیم .