یکی از چالش های زیبای و جذاب برای شرکت های تولید کننده گوشی های هوشمند قرار دادن دوربین در پشت صفحه نمایش بوده است. شرکت ها بدنبال این بوده اند تا از تمام ظرفیت صفحه نمایش استفاده کرده و جای هیچ گونه شکافی برای دوربین سلفی وجود نداشته باشد. یکی از راههای که آنها انجام داده اند و واقعاً خلاقانه بود استفاده از دوربین پاپ آپ بود که از بالای صفحه نمایش گوشی بیرون می آمد و دوباره به داخل برمی گشت. یکی دیگر از این روش های خلاقانه استفاده از تمام ظرفیت بدنه گوشی های هوشمند بود. شیائومی در مدل آلفا خود صفحه نمایشی طراحی کرد که به دور گوشی تاب می خورد و بدین صورت دوربین پشت با سفلی یکی میشد و دیگر نیاز به دوربین مجزا برای سلفی نبود.

یکی دیگر از این روش ها استفاده از دوربین در زیر صفحه نمایشگر است که خوب به چالشی چندین ساله برای کمپانی ها بدل شده است . اولین بار شرکت چینی اوپو در یک نسخه آزمایشی این قابلیت را معرفی کرد که توانسته است در نسخه آزمایشی خود تلفن هوشمندی تولید کند که این قابلیت را دارا باشد. اما نوکیا نیز که میخواهد پس از فاصله ای نسبتاً طولانی که با سطح اول تکنولوژی گرفته بود و پیشتازی که یک زمان منحصراً در اختیار خودش بوده است به میدان برگردد و این بار با یک تغییر چشمگیر در صنعت تلفن های هوشمند و آنهم استفاده از دوربین سلفی در زیر صفحه نمایش!

خرید سیستم رندرینگ و گیمینگ
خرید سیستم رندرینگ و گیمینگ

قرار است نوکیا PureView 9.3 با نرخ بروز رسانی 120 هرتزی و دوربین سلفی پشت صفحه نمایش به همراه پردازنده قدرتمند Snapdragon 865 SOC در اواسط سال 2020 روانه بازار شود. تا بدین جا تنها شرکتی که چنین ادعایی را عملی کرده است و تایید کرده که توانسته چنین گوشی را تولید کند شرکت نوکیا می باشد و فعلاً مابقی شرکت  ها در این خصوص و برای نسل های بعدی گوشی های خودشان حرفی را به میان نیاورده اند. ( البته به جزء شرکت اوپو که نسخه آزمایشی از این نوع تلفن همراه زده است و باید دید کی قرار است عرضه جهانی آن را شروع کند)

گوشی نوکیا PureView 9.3 همچنین بنابرا ادعا HMD Global دارای بهترین صفحه نمایش ممکن در بین تمامی تلفن های هوشمند دنیا می باشد . این گوشی قرار است با صفحه نمایش OLED و تکنولوژی PureDisplay V3 روانه بازار شود. که بهترین کیفیت ممکن را در بین گوشی ها دارا می باشد. همچنین از دیگر  نکاتی که از تلفن همراه به زبان ها جاری شده است. استفاده از دوربین 108 مگاپیکسلی است. البته تلاش نوکیا برای ارائه این گوشی به همراه دوربین سلفی پاپ آپ بوده است ولی مثل اینکه توانسته اند از این سطح تکنولوژی عبور کرده و مسئله مهمتری را حل کنند. باید صبر کنیم و ببینم ادعا این شرکت چقدر به واقعیت نزدیک است و چگونه این معضل و چالش را حل کرده است و دوربین سلفی چه قدرتی خواهد داشت.