با استفاده روز افزون از تلفن همراه مسئله مصرف باتری و انرژی به معضلی برای کاربران تبدیل شده است. همچنین استفاده بیش از حد از تلفن همراه برای چشم بسیار مضر می باشد. یکی از راهکارهایی که متخصصان برای این مسئله در نظر گرفته اند استفاده از حالت تاریک یا Dark Mode است. این قابلیت علاوه براینکه روشنایی تصویر (که به شدت مصرف باتری را افزایش می دهد) را کاهش داده و همچنین برای چشم ضرر کمتری دارد. البته در ورژن هایی که در سیستم عامل های متنوع در نظر گرفته شده شما می توانید به صورت دستی ساعتی که این قابلیت فعال می شود را انتخاب کنید.

در کنار خود سیستم عامل گوشی ، باید برنامه ها نیز از این قابلیت پشتیبانی کنند. زیرا بیشترین زمان کاربر در استفاده از یکی از برنامه های گوشی میگذرد و باید این روش در آن برنامه موجود باشد. برنامه هایی همچون فیسبوک و گوگل کرم پیشتر این قابلیت را اضافه کرده اند. و جدیداً در آخرین نسخه برنامه اینستاگرام پشتیبانی از نسخه تاریک یا همان Dark Mode گنجانده شده است. البته این امکان باید در خود سیستم عامل گوشی شما موجود باشد و به صورت مجزا اینستاگرام قابلیتی به عنوان تم مشکی به برنامه اضافه نکرده که شما بتوانید آنرا خاموش یا روشن کنید. 

در سیستم عامل اندروید 10 قطعاً بخش تم مشکی گنجانده شده است و در برخی از نسخه های سیستم عامل اندروید 9 نیز شرکت ها این قابلیت را اضافه کرده اند. در سیستم عامل IOS نیز در آپدیت های جدیدش شما با این قابلیت رو به رو می شوید. دراین قسمت ما قصد داریم روش فعال سازی تم مشکی یا همان Dark Mode را به شما آموزش دهیم . توجه داشته باشید که در اینستاگرام قسمت مجزایی برای این مسئله وجود ندارد هنوز و باید تنظیمات را در خود گوشی اعمال کنید و به صورت اتوماتیک اینستاگرام این مطلب متوجه خواهد شد و به صورت تم مشکی به نمایش در خواهد آمد.

طریقه فعال سازی تم مشکی یا Dark Mode در سیستم عامل اندروید :

در سیستم عامل اندروید 10 و 9 این قابلیت وجود دارد. کافیست به بخش تنظیمات گوشی خود مراجعه کرده در قسمت جستجو عبارت dark mode را تایپ کنید و قسمت تنظیمات مربوط به آن برای شما نمایش داده خواهد شد. در قسمت تنظیمات تم مشکی گزینه ای برای روشن و خاموش کردن این حالت تعبیه شده و همچنین گزینه ای برای اینکه شما به این حالت یک مقدار زمانی بدهید تا بتواند در آن زمان مدنظر شما این قابلیت فعال شود. وقتی شما این قابلیت را فعال می کنید به صورت اتومات اینستاگرام نیز روی این حالت قرار خواهد گرفت و کافیست به اینستاگرام خود مراجعه کرده و از تم مشکی آن لذت ببرید.

طریقه فعال سازی تم مشکی یا Dark Mode در سیستم عامل IOS :

در سیستم عامل IOS کافیست به بخش تنظیمات مراجعه کرده تنظیمات را به پایین حرکت دهید ( اسکرول رو به پایین) گزینه ای با عنوان Display and Brightness را خواهید دید وارد این گزینه شوید و در بالای پنجره خواهید دید که گزینه ای برای حالت Dark قرار گرفته است. در زیر این گزینه عبارتی نوشته شده به نام Automatic که به این معنا است که خود گوشی در ساعت های مدنظرش به حالت مشکی تغییر می کند و اگر خاموش باشد به صورت دستی این قابلیت فعال می شود.