جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله اینترنتی آرتا پی سی

توجه: رمز عبور شما به صورت اتوماتیک به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

مبین مظاهری
نگاهی به ابعاد مادربردها و استاندارد های اندازه ای آن

نگاهی به ابعاد مادربردها و استاندارد های اندازه ای آن

مادربردها دارای اندازه های گوناگون با نام های ATX و MicroATX و Mini-ITXشناخته می شوند که در این بخش به بررسی و استفاده هر یک می پردازیم. استاندارد های سخت افزاری یکی از قوی ترین استاندارد ها در رایانه های شخصی می باشد چون می توان به اختیار سخت افزار های مختلف را باهم ترکیب کرد.

 اما با این همه مادربردها در اندازه های یکسان تولید نمی شوند وانواع مختلفی برای استفاده از آنها موجود است. تمام شرکت های مادربرد سازی وکلا قطعات کامپیوتر و حتی فروشنده ها با سه نام و استاندارد ATX و MicroATX و Mini-ITXمادربرد ها ساخته و شناسایی می کنند.

نگاهی به ابعاد مادربردها و استاندارد های اندازه ای آن

ایعادی که تصویر بالا مشاهده می کنید این سه استاندارد و حتی استانداردی جدید را معرفی می کند این ابعاد نشان گر محل قرار گیری از  نظر اندازه بر روی سینی در داخل کیس است.

معمول ترین اندازه Atx می باشد اما با این وجود افرادی خواستار  مادربردهایی با ابعاد کوچکتر و  امکاناتی مشابه بودند از این رو برد مربع شکلی به نام micro atx با حداکثر ابعاد 244 *244 میلی متر در سال 1997 تولید و روانهی بازار جهانی شد که نزدیک 25درصد از برد های atxکوچکتر بوده  در ادامه کوچکترین برد با نام mini-itxدر سال 2001 توسط شرکت via ساخته ودر ابعاد170*170 میلیمتر روانه بازار شد.

اسلات های ارتقا

اسلات های ارتقا که بر روی برد قرار دارد از جمله pci express ،RAMدر این مادربرها از نظر تعداد متفاوت است که بررسی آن می پردازیم.

Pcie

این اسلات در بین استانداردهای مختلف ساخت برد بیشترین امکان توسعه را از نظر تعداد در اختیار مصرف کننده قرار می دهد که شامل نصب کارتهای  مختلف مثل گرافیک، کارت شبکه ،کارت صوتی و …است تعداد این اسلات در استاندارد Atxبه 6 عدد نیز می رسد .یکی از استاندارد های جدید که استانداردی فرعی محسوب می شود eatx نام دارد که بیشتر مصرف آن مربوط به کاربردهایی خاص مثل سرورها و کاربران حرفه‌ای است دراین برد از 7 اسلات pcie استفاده شده است.اما این اسلات در برد های mini-itx به یک می رسد که برای استفاده بیشتر از گرافیک یا کارتهای مشابه باید از ورژن های اکسترنال آن ها استفاده کرد.

RAM

در بردهای mini itx که محدود به دوRAM در مادربرهای دیگر چهار اسلات رم موجود است که این تعداد اسلات محدودیتی در مقدار رم ایجاد نکرده  به عنوان مثال برای بهره بردن از 32 گیگ مموری باید از دو مموری 16 گیگ استفاده کرد.

همانطور که گفته شد ساختار مادر برد EATXکه دارای استانداردی فرعی می باشد دارای 8 اسلات رم است متوجه میشویم که از نظر پردازنده و ظرفیت مموری متفاوت است که بسته به نوع پردازنده میتوان حداکثر 128 گیگ یا 256 گیگ مموری را پشتیبانی کند.

تصویر بالا نشان دهنده قرار گیری و ابعاد کیس هایی با استانداردهای مختلف مادربردهاست.
تصویر بالا نشان دهنده قرار گیری و ابعاد کیس هایی با استانداردهای مختلف مادربردهاست.

کدام استاندارد ابعادی مناسب است؟

هر سه نوع استاندارد با ابعاد مختلف رد مصارف خانگی ،از کاربرد های معمول گرفته تا طراحی،گیمینگو سیستم های مولتی مدیا کاربردی هستندبا این حال بسته به کاربرد مورد نظر واینکه با چه کارت های قصد توسعه سیستم خود را داریم باید مادربرد را انتخاب کنیم .هرچند یک باور غلط در بین ذهن هاست که میگوید هر چه مادربرد بزرگتر بهتر  وقوی تر یا اینکه اندازخ مادربرد در حرارت سیستم تاثیر گذار است شاید حرارت را بتوان در اندازه جای داد اما با توجه به پیشرفت تکنولوژی ومتریال ساخت برد این باور نیز غلط است .

در اخر میتوان گفت بسته به نیاز خود از نظر توسعه ،هنگامی که شما استفاده چندانی از تعداد زیادی PCIEیا اسلات RAMیا تعداد پروت های مختلف ندارید با انتخاب بردMICRO ATXیا MINI-ITXاز پرداخت هزینه اضافی برای پورت های غیر مصرفی شما جلوگیری می کنید.

0/5 ( 0 نظر )
برچسب ها:
دیدگاه ها 0
avatar
  Subscribe  
اعلام کردن به