جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله اینترنتی آرتا پی سی

توجه: رمز عبور شما به صورت اتوماتیک به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

مبین مظاهری
حافظه ssd از نوع nvme

حافظه ssd از نوع nvme

شاید شما هم با مشکل کندی سیستم مواجه شده باشید که برای رفع آن اولین گزینه ای که به ذهن می رسد ارتقا پردازنده (cpu)  یا حافظه موقت (ram)  است . هر چند در بیشتر موارد شاید ارتقا این دو پخش کمک چشم گیری کند اما هزینه و درصد بهبودیافتگی سیستم معقول نیست.

چند وقتی است سخت افزار جدیدی به بازار ایران وارد شده که به تدریج خود را در هر سیستمی چه اداری ،خانگی و حرفه ای جای داده است. ذخیره سازی به نام ssdکه یک حافظه جامد است یعنی از قسمت مکانیکی تشکیل نشده که سرعتی چند برابر هارهای معمولی داشته و ضربه آسیبی به آن نمیرساند.

دلیل کند شدن سیستم را میتوان در این دید که سرعت پردازش cpu را اگر 1000 در نظر بگیریم و انتقال آن به ram را 500 ،سرعت انتقال اطلاعات از حافظه موقت به محل ذخیره سازی 5 است به همین دلیل حافظه ram پر شده وگلوگاهی بین cpu  وramاتفاق می افتد ک باعث کند شدن سیستم می گردد.

 

دراین بخش قصد داریم با نوعی از این حافظه که به m.2 nvme معروف است بپردازیم با آرتا پی سی همراه باشید.

 

عمده ترین تفاوت ssd با هارد های معمولی در سرعت است .اولین رابط ssd پورت sata که در مادربردهای جدید قابلیت انتاقل سرعت 6گیگابات را داراست که با احتساب سربارها در بهترین حالت و پرسرعت ترین نوع ssd در این رابط اتصال ، به 550 مگابایت در ثانیه می رسد. بنابراین نمیتوان به سرعت کامل این سخت افزار دست پیدا کرد به این منظور رابط کاربری جدیدی با پروتکلی ایجاد شده به نام m.2 یا pciegen.

 

این پروتکل جدید که که آن را می توان حافظه پرسرعت غیر فرار نامید توسط گروهی از تولیید کنندگان قطعات از جمله سامسونگ ،ادیتا و دل ارتقا یافتواین پروتکل بر درگاه pciexpress قرار دارد بسته به نوع حافظه و چیپ کنترل آن قادر است سرعتی گیگاباتی در اختیار ما قرار دهد به عنوان مثال به مدل 970evo plus در برند سامسونگ اشاره کرد که چهار خط ارتباطی با pciبرقرار می کند میتوان تا حدود سرعتی بیشتر از 3000مگابایت در اختیار بگذارد.

نمودار زیر تفاوت بین ذخیره ساز ها را نشان می دهد:

حافظه ssd از نوع nvme

این سرعت بسیار بالا نسبت به سایر ذخیره سازها فرآیندی مثل باز شدن نرم افزار های سنگین مثل سری های adobe بالاامدن سیستم عامل وحتی فریز شدن سیستم در برخی موارد را کاملا رفع کند،علاوه براین ها زمان جستجو که به نام seektime معروف است را پایین آمده است.

حافظه ssd از نوع nvme

فرم فکتور های متفاوتی برای این قطعه ارایه شده مانند پورتm.2 که بسته به نوع آن سرعت متفاوتی را  در اختیار می گذارد ودر انواع سایز های مختلف در بازار موجود استهرچند ssd به شکل و شمایل nvme موجود است که پورت اتصال آن همان درگاه m.2است تفاوتی که میتوان این دو دسته را از هم تشخیص داد این است که ssd های m.2 که سرعتی معادل ساتا دارند از دوشیار و ssd هایی که از سرعت بالای این پورت استفاده می کنند تک شیار هستند.

حافظه ssd از نوع nvme

سایز بندی SSD m.2

حافظه ssd از نوع nvme

ساختار دیگر در NVMe ، طراحی PCIe 3.0 است. این ساختار  شکلی شبیه  کارت‌های گرافیک و سایر کارت هایی هستند که روی درگاه  PCIe 3.0 مادربرد سوار می‌شوند. این درایوها می‌توانند روی کیس‌های بزرگ و ATX استفاده شونداما درلب تاب ها و تبلت های ویندوزی به علت حجم و اندازه قابل استفاده نیستند هر چند امکان دارد که مادربردی که شما دارید قدیمی بوده و پورت m.2 نداشته  باشد پس بهترین گزینه از بهرمند شدن سرعت بالای ssd nvme این ساختار می باشد.

حافظه ssd از نوع nvme

درآخر صحبت اگر سیستم شما سرعت کمی پیدا کرده اگر با اجرای برنامه های سنگین مشکل دارید و اینکه حافظه ram شما پر می شود بهترین گزینه ی ارتقا دادن ، ارتقا ذخیره ساز است و اگر درحال خرید  سیستم جدید هستین برای اینکه بهترین عملکرد از پردازنده های امروزی را داشته باشید خرید یک ssd با سرعت بالا به شما کمک چشم گیری میکند.

0/5 ( 0 نظر )
برچسب ها:
دیدگاه ها 0
avatar
  Subscribe  
اعلام کردن به